Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości jest zawsze okazją do refleksji nad miejscem spółdzielczości w życiu lokalnych społeczności, gospodarczym i społecznym oraz czy jest powszechnie znana i uznawana. W pierwszym odruchu zapytany przechodzień dość często odpowie, że nic nie wie o spółdzielczości. Jednak podczas rozmowy okazuje się, że właśnie jest członkiem pobliskiej spółdzielni mieszkaniowej i najchętniej robi zakupy w sklepie spółdzielczym lub korzysta z usług spółdzielni kosmetycznych i fryzjerskich.
Spółdzielnie coraz częściej starają się w sposób nowoczesny i profesjonalny promować i docierać do swoich odbiorców. Niemniej jednak częściej kojarzone są wyroby czy usługi, a rzadziej, że są one dziełem konkretnej spółdzielni. Dlatego, aby przybliżyć idee spółdzielcze coraz częściej Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości obchodzimy w formie festynów i spotkań organizowanych zwyczajowo w Polsce w okolicach 1 lipca.
Spółdzielczość to przede wszystkim ludzie. Spółdzielczość jak zapewniają naukowcy jest bardzo dobrym sposobem gospodarowania i jak żadne inne przedsiębiorstwo stawia na ludzi - swoich członków. Właśnie przede wszystkim ich zasługą jest to, że przedsębiorstwa spółdzielcze potrafią sie oprzeć prawie każdej trudności. Członkowie mają świadomość, że spółdzielnia to ich firma i za nią są odpowiedzialni oraz, że dzięki nim osiąga swoją pozycję.
Z tej okazji chcielibyśmy podsumować działalność Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy oraz jego najlepszych Spółdzielni:
- Delegatura Regionalna w Warszawie
- Delegatura Regionalna w Krakowie
- Delegautra Regionalna w Poznaniu
- Delegatura Regionalna w Lublinie
- Delegatura Regionalna we Wrocławiu
- Delegatura Regionalna w Rzeszowie