Przy współudziale Pełnomocnika Krajowej Rady Spółdzielczej, Pana Jerzego Czapli, Świętokrzyska Rada Spółdzielni Uczniowskich i Delegatura Regionalna ZLSP w Kielcach zorganizowały spotkanie młodzieży ze spółdzielni uczniowskich z województwa świętokrzyskiego z przedstawicielami spółdzielczości dorosłych. Spotkanie odbyło się 13 lutego 2020 roku w siedzibie DR ZLSP w Kielcach.

Uczestniczyli w nim uczniowie ze spółdzielni uczniowskiej „Grosik” działającej w Szkole Podstawowej w Obiechowie wraz z opiekunką Małgorzatą Flak oraz uczniowie ze spółdzielni uczniowskiej „Grosik” w  Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Wiślicy wraz z opiekunkami Agnieszką Cerazy, Anną Kaletą i Anetą Łuczyńską.

 

 

Spółdzielczość dorosłych była reprezentowana przez spółdzielnie pracy i spółdzielnie Społem oraz pracowników Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy.

Spotkanie było zorganizowane w ramach cyklicznych spotkań Klubu Prezesa i Głównego Księgowego.

Dyrektor Delegatury Regionalnej ZLSP Pani Jadwiga Kotkowska, przewodnicząc spotkaniu, zachęciła na wstępie zebranych do wysłuchania bieżących informacji, m.in. na temat zbliżającego się VII Kongresu Polskiej Spółdzielczości oraz jubileuszy, w które obfituje 2020 rok. Jednym z najważniejszych jest 100-lecie uchwalenia pierwszej polskiej ustawy o spółdzielniach.


Anna Bulka, Prezes Fundacji Rozwoju Spółdzielczości  Uczniowskiej, przypomniała, że w br. obchodzimy 120-lecie powstania pierwszej spółdzielni uczniowskiej w Polsce. W swoim wystąpieniu przedstawiła aktualne działania Fundacji i zachęciła do udziału w konkursach, szkoleniach, odwiedzania strony internetowej i fanpejdża na FB. Z kolei Zdzisław Zatorski, Przewodniczący Rady FRSU, podkreślił, że praca w spółdzielni uczniowskiej pomaga pokonać nieśmiałość, uczy odpowiedzialności i kreatywności. Potwierdzili to obecni  opiekunowie jak i spółdzielcy, który zaczynali swoją przygodę ze spółdzielczością w szkole. Wśród nich warto wymienić Krzysztofa Dulnika, byłego Dyrektora ZLSP w Kielcach, Jerzego Czaplę Pełnomocnika KRS na woj. świętokrzyskie i jednocześnie członka Rady Nadzorczej ZLSP oraz Halinę Kaczanowską, reprezentującą  PSS „Społem”. Wzruszającym akcentem spotkania były wspomnienia gości z ich działalności spółdzielczej, gdy sami byli uczniami.

Klub Prezesa Kielce 1 130220

Instruktorka ŚRSU, Maria Nowak przygotowała dla klubowiczów niespodziankę i przeprowadziła z młodzieżą krótkie warsztaty metodą efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie, budowania więzi międzyludzkich i podejmowania grupowych decyzji. Problem sformułowany był w następujący sposób: „Jakie są zagrożenia w realizacji celów spółdzielczych?”.


Po podsumowaniu prac warsztatowych przyszedł czas na prezentację spółdzielni uczniowskich. SU „Grosik” w Obiechowie przygotowała bardzo ciekawą prezentację swojej różnorodnej działalności ekonomicznej, kulturalnej i charytatywnej. Dziewczęta ze SU „Grosik” w Wiślicy, w pięknych regionalnych strojach, zaprezentowały autorską piosenkę o swoim sklepiku.
Na zakończenie wszyscy młodzi spółdzielcy otrzymali upominki ufundowane przez Krajową Radę Spółdzielczą.

Klub Prezesa Kielce 2 130220

Spotkanie zakończyły bardzo ciekawe panelowe dyskusje młodych spółdzielców z przedstawicielami spółdzielczości dorosłych.


Anna Przynarowska

 

logocecop

 

logotyp Coopedia

Agencja Rozwoju i Promocji

spoldzielczosc org www

Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości jest jednostką organizacyjną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy powołaną...

Więcej

Ośrodki SCSK

scsk.pl

Zapraszamy na stronę Spółdzielczych Centrów Szkoleniowo-Konferencyjnych

Zobacz