Klub Prezesa i Głównego Księgowego to inicjatywa Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy, która służy nie tylko przekazywaniu informacji, ale także integruje środowisko. W tym roku przedstawiciele kilku warszawskich spółdzielni spotkali się w Domu Spółdzielczości Pracy 16 stycznia br.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele spółdzielni socjalnych "Pożyteczni" oraz "Fajna Sztuka", Spółdzielni Pracy Surowców Wtórnych, podwarszawskich Zakładów Przemysłu Gumowego "Santochemia" Sp, ZTS "Plastyk" z Pruszkowa (wyjątkowej Spółdzielni Pracy produkujące modele samolotów do sklejania) oraz Kosmetyczno-Lekarskiej SP ISIS.
Prezes Zarządu ZLSP Janusz Paszkowski witając gości nawiązał do ostatnich spotkań na forum międzynarodowym i podkreślał, iż polska spółdzielczość jest jedną z lepiej zorganizowanych i stabilniejszych na świecie. -Nie zdajemy sobie sprawy zaprzątnięci przez codzienne problemy, ale na tle innych krajów wypadamy naprawdę dobrze. Niewiele państw może poszczycić sie spółdzielniami o nieprzerwanej 150-letniej ciągłości - podkreślił. ISIS, założona w 1927 roku, działa już ponad 90lat, 70lat mają powstałe po 1945 roku „Plastyk”, „Santochemia”, nieco młodsza jest Spółdzielnia Pracy Surowców Wtórnych – ale i jej „stuknęła” już sześćdziesiątka. To bogactwo świadczące o wielopokoleniowej ciągłości.
Spółdzielnie Socjalne działają zaledwie kilka lat, ale niektóre zdołały już dokonać rzeczy niezwykłych w zakresie eliminowania wykluczenia społecznego. Blanka Popowska kierująca „Pożytecznymi”, po raz kolejny zaskoczyła pozytywnymi informacjami: Spółdzielnia, która zasłynęła w Warszawie z kawiarni prowadzonej przez niepełnosprawną intelektualnie młodzież nie tylko nie straciła swej siedziby przy Nowym Świecie (o „zakusach” na przyznany im przez miasto lokal zrobiło się w mediach głośno pod koniec ubiegłego roku, a sprawa ta zbulwersowała opinię publiczną), ale otrzymała możliwość przeniesienia się do nowego, zlokalizowanego w centrum (przy ulicy Złotej 68), przy tym większego i w pełni dostępnego dla niepełnosprawnych.
„Fajna Sztuka”, która wykonuje zdjęcia i filmy reklamowe również została doceniona jako przedsiębiorstwo społeczne i w ramach klauzul społecznych zyskała kilka ciekawych propozycji m. In. Z Urzędu dzielnicy Ursynów oraz z poznańskiego OWES-u. –Ponieważ nasze filmy będą ukazywać działalność innych podmiotów ekonomii społecznej, jest to wspaniała okazja by poznać się i cieszyć ich inicjatywami – podkreślił Jakub Lichwa , prezes „Fajnej Sztuki”.
Pozytywnych wiadomości w czasie spotkania było więcej – dyr. Kamila Orłowska, po przybliżeniu zebranym najważniejszych zmian w prawie, przygotowała przegląd „Dobre wieści”.