W dniach 14-15 czerwca 2010 r. odbyło się w Polanowicach Pierwsze Spotkanie Sieciujące Centrów Integracji Społecznej: "Dziś i jutro Centrów Integracji Społecznej, problemy i perspektywy działania".

Organizatorem spotkania była Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy. Patronat nad spotkaniem objęło Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Spotkanie odbyło się w ramach Projektu „Zintegrowany System Wsparcia Ekonomii Społecznej" który jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, priorytet I: „Zatrudnienie i integracja społeczna, działanie 1.2 Wsparcie systemowe instytucji promocji i integracji społecznej, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W spotkaniu wzięło udział 70 osób, wśród których znalazło się ponad 50-ciu przedstawicieli Centrów Integracji Społecznej (CIS) z całej Polski.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Krzysztof Więckiewicz (Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego, MPiPS), Andrzej Trzeciecki (Naczelnik w Departamencie Pomocy i Integracji Społecznej, MPIPS), Cezary Miżejewski (ekspert ds. ekonomii społecznej), Ryszard Grüner (Burmistrz Miasta Byczyny), Marcin Juszczyk Prezes Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych, Krystyna Żejmo - Wysocka (Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Toruniu), Małgorzata Kowalska (Dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Toruniu).

Spotkania sieciujące zostały pomyślane jako platforma wymiany doświadczeń, mająca być inspiracją do zastanowienie się nad przyszłością (szczególnie w kontekście zmian przepisów zmuszających niektóre CIS-y do zmiany formuły działania ze względu na likwidację gospodarstw pomocniczych) oraz wypracowania pomysłów, które pozwolą na znalezienie najlepszego rozwiązania dla dalszego działania CIS.

W pierwszym dniu uczestnicy spotkania mieli między innymi okazję zapoznać się z założeniami projektu 1.19 „Zintegrowany System Wsparcia Ekonomii Społecznej", wysłuchać przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, którzy omówili inicjatywy i działania podejmowane na rzecz ekonomii społecznej, dotyczące uregulowań prawnych oraz wsparcia CIS między innymi poprzez projekt 1.48 „Kompleksowe formy reintegracji społeczno-zawodowej w środowisku lokalnym”. Ofertę wsparcia szkoleniowo doradczego w ramach projektu 1.19 zaprezentowała Joanna Brzozowska (Członek Zarządu Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy), która w imieniu organizatorów prowadziła spotkanie. W swoim wystąpieniu dr Tomasz Kaźmierczak z Instytutu Spraw Publicznych zaprezentował stan dotychczasowych badań wśród CIS oraz założenia prac badawczych, które będą realizowane w ramach projektu 1.19. Wyniki tych badań mają doprowadzić do opracowania standardów działania CIS.

Na spotkaniu nie zabrakło też wypowiedzi praktyków, którzy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. Wśród prelegentów znalazł się Łukasz Lewandowski, który opowiedział o doświadczeniach CIS w Bydgoszczy dotyczących przekształcania go w inną formę organizacyjną w związku z likwidacją gospodarstw pomocniczych.

W drugim dniu spotkania zostały zorganizowane 3 warsztaty: Bariery prawno – organizacyjne w funkcjonowaniu Centrów Integracji Społecznej, Centrum Integracji Społecznej a Powiatowy Urząd Pracy, Centrum Integracji Społecznej a fundusze strukturalne.

Uczestnicy spotkania stwierdzili, ze było ono bardzo potrzebne, a wypracowane wnioski i rekomendacje, które zostaną przekazane do MPiPS na pewno przyczynią się do tego, aby przygotowywane zmiany w przepisach były dostosowane do potrzeb CIS.

 

logocecop

 

logotyp Coopedia

cecopObraz nr 1

 

Agencja Rozwoju i Promocji

spoldzielczosc org www

Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości jest jednostką organizacyjną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy powołaną...

Więcej

Ośrodki SCSK

scsk.pl

Zapraszamy na stronę Spółdzielczych Centrów Szkoleniowo-Konferencyjnych

Zobacz