4 listopada w Brukseli w hotelu Thon Hotel Brussels City Centre odbył się nadzwyczajny Zjazd CECOP (Europejski Komitet Spółdzielni Pracy), który miał wyłonić nowego Prezydenta tej organizacji. Poprzedni Prezydent Felice Scalvini złożył rezygnację, gyż został wybrany vice prezydentem Międzynarodowego Związku Spółdzielczego.
O miejsca Przewodniczącego ubiegało się trzech kandydatów: Jan Olson (Szwecja), Manuel Mariscal (Hiszpania) oraz Rossano Mirelli (Włochy). W trakcie krótkich prezentacji swoich programów, dwóch pierwszych kandydatów wycofało się z wyborów. Zjazd wybrał więc Rossano Mirelli na nowego Prezydenta Europejskiego Komitetu Spółdzielni Pracy.
Natomiast w dniach 4 listopada po południu i 5 listopada w godzinach porannych odbyło się seminarium podsumowujące projekt „Aniticipate – Prognozy”. Projekt ten został zainicjowany przez CECOP. Jego celem było pokazanie sytuacji ekonomicznej i prawnej małych i średnich firm w Hiszpanii, Francji i we Włoszech, oraz zainicjowanie dyskusji w pozostałych krajach członkowskich nad jej poprawą w dobie światowego kryzysu ekonomicznego.
Pierwszego dnia odbyły się sesja przygotowywawcza, na której ustalano wspólne stanowisko dotyczące współpracy z przedstawicielami instytucji unijnych. Następnego dnia, czyli 5 listopada, odbyła się debata z gośćmi, którzy zostali zaproszeni na seminarium. Na sali byli obecni między innymi przedstawiciele różnych departamentów z Komisji Europejskiej oraz członkowie rządów (m.in. przedstawiciele rządu Malty). Niestety wielu znamienitych gości np. przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego nie mogli wziąć udziału w obradach, jednakże wyrazili bardzo duże zainteresowanie przebiegiem seminarium i wnioskami projektu „Aniticipate – Prognozy”. Polskę reprezentował prezes zarządu ZLSP Janusz Paszkowski oraz delegaci regionów Śląska i Lublina Irena Magdziarz oraz Katarzyna Kaźmierska.
Podczas debaty poruszano tematy współpracy pomiędzy spółdzielniami i ułatwień fiskalnych oraz legislacyjnych dla nowych i istniejących już spółdzielni. Dodatkowo dyskutowano na temat edukacji o spółdzielczości w programach nauczania szkół oraz w szkolnictwie wyższym, aby zwiększyć świadomość na temat funkcjonowania i idei ruchów spółdzielczych. W żywej dyskusji głos zabierali przedstawiciele polskiej delegacji.
Wnioski z projektu „Aniticipate – Prognozy” zostaną opublikowane na wiosną 2011 i będą wydane w formie książkowej po angielsku i po francusku. Dodatkowo sporządzony zostanie raport z przebiegu samego seminarium, który dostępny będzie dla wszystkich zainteresowanych tą tematyką.