W dniach 6-9 października 2014 r. w kanadyjskim Quebec odbyła się największa impreza spółdzielcza na świecie "Międzynarodowy Szczyt Spółdzielczy 2014. Głównymi organizatorami Szczytu była Grupa Desjardins, największe stowarzyszenie unii kredytowych odpowiednika polskich SKOK-ów w Ameryce Północnej oraz Międzynarodowy Związek Spółdzielczy (ICA). 

W wydarzeniu uczestniczyło ponad 3.000 uczestników z 93 krajów świata, w tym także 4-osobowa delegacja Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy (ZLSP), na czele z Prezesem Januszem Paszkowskim.

Tematem przewodnim Szczytu były innowacje w zakresie rozwiązania problemów zatrudnienia, szczególnie wśród ludzi młodych oraz innowacje dla wyzwań związanych z bezpieczeństwem żywnościowym oraz dostępem do usług zdrowotnych i społecznych. Rozbudowany program Szczytu uwzględniał liczne fora dyskusyjne, panele tematyczne, spotkania sektorowe oraz prezentacje. Oddzielny program wydarzeń mieli Młodzi Liderzy Spółdzielczy, czyli przedstawiciele młodzieży działającej w sektorze spółdzielczym w różnych krajach na świecie.

Poza oficjalnym programem Szczytu zorganizowanych zostało wiele wydarzeń towarzyszących, w tym pierwsze w historii Spotkanie Członków ICA. Spotkanie jest formą Zgromadzenia Ogólnego ICA, organizowanego zazwyczaj co dwa lata, jednak po przeniesieniu siedziby ICA do Brukseli, prawo belgijskie zobowiązuje Związek do organizacji Zgromadzenia co roku. Głównym celem tegorocznego Spotkanie Członków ICA było przeprowadzenie uzupełniających wyborów do Rady ICA. W wyborach startowało 8 kandydatów: Janusz Paszkowski (Polska), Valentín Medrano (Dominikana), Hervé Guider (Belgia), Aditya Yadav (Indie), Zakaria Motevalli (Iran), Ismail Kamarudin (Malezja), Joseph Adeleke Ojeyemi (Nigeria) oraz Vivian Stanley Woodell (Wielka Brytania). Swoją kandydaturę Swoją kandydaturę zgłosił także Nicholas Hadjiyiannis z Cypru, jednak oficjalnie wycofał się tuż przed wyborami. Wybory odbyły się w drodze tajnego głosowania. Największą liczbę głosów - 136 - zdobył Aditya Yadav i tym samym został nowym członkiem Rady ICA. Aditya ma 26 lat i jest Przewodniczącym Spółdzielczej Federacji Uttar Pradesh Ltd. oraz członkiem IFFCO.
 

W dniu 6 października delegacja ZLSP uczestniczyła w Międzynarodowym Spotkaniu Spółdzielni Pracy zorganizowanym przez spółdzielnie pracy w Quebec (RÉSEAU) i Kanadyjską Federację Spółdzielni Pracy (CWCF), we współpracy z CICOPA. Spotkanie zostało podzielone na dwie części - pierwsza z nich, zatytułowana „Dookoła świata spółdzielni pracy”, poświęcona była prezentacjom na temat spółdzielczości pracy w różnych regionach świata. Wśród prelegentów znaleźli się: Bruno Roelants, Sekretarz Generalny CICOPA, Leandro Monk, Prezes Argentyńskiej Federacji Spółdzielni Pracy w zakresie technologii, innowacji i wiedzy (FACTTIC), Mikel Lezamiz przedstawiciel hiszpańskiej Grupy Mondragon oraz Patric Lenancker, Prezes francuskiego CG-SCOP.
Natomiast druga część spotkania podzielona była na 4 równoczesne warsztaty: pierwszy z nich dotyczył dziedziczenia w spółdzielniach pracy - strategii na przetrwanie odejścia założyciela i integrację nowych członków; drugi poświęcony był samozarządzaniu, w szczególności sposobom na osiąganie aktywnego udziału członków i podejmowanie kolektywnych decyzji; trzeci z warsztatów skupiał się na budowaniu partnerstwa biznesowego między spółdzielniami i zarządzaniu wzrostem; natomiast warsztat czwarty dotyczył przekazywania przedsiębiorstw pracownikom, sposobów promocji tego modelu oraz stałego rozwoju przedsiębiorstw. Warsztaty oparte były na analizie konkretnych przykładów spółdzielni z różnych krajów oraz wymianie doświadczeń i opinii uczestników.

W godzinach popołudniowych w dniu 6 października Katarzyna Kaźmierska i Karolina Rojek uczestniczyły w otwarciu Programu Młodych Liderów, a następnie już cała delegacja ZLSP wzięła udział w oficjalnym otwarciu Szczytu i towarzyszącej mu wystawy, gdzie swoje produkty i usługi prezentowały spółdzielnie i organizacje spółdzielcze z całego świata. Uczestników Szczytu przywitała Monique Leroux, Prezes i Dyrektor Wykonawczy Desjardins, oraz Dama Pauline Green, Prezydent ICA, które zgodnie stwierdziły, że Szczyt jest największym i najważniejszym wydarzeniem w świecie spółdzielczym, które pokazuje zasięg, rozmiar i siłę globalnego ruchu spółdzielczego. Głos zabrali także przedstawiciele władz miasta Quebec oraz Prowincji Quebec.

W dniu 8 października rozpoczęły się paralelne fora tematyczne. Jednym z panelistów był Janusz Paszkowski, który uczestniczył w forum dotyczącym przyciągania młodych ludzi do spółdzielni. Panel prowadziła Sarah Deas, Dyrektor Wykonawczy Co-operative Development Scotland, a wśród pozostałych panelistów znaleźli się: Ed Mayo - Sekretarz Generalny Co-operatives UK, Jean-Michael Caye - Dyrektor Zarządzający francuskiego oddziału Boston Consulting Group, Josiane Moisan - Starszy Wiceprezes ds. kadrowych w Grupie Desjardins oraz Rhiannon Colvin - założyciel i Dyrektor w brytyjskim AltGen. W forum uczestniczyło ponad 200 osób, w tym wiele młodych ludzi, dla których temat przewodni był szczególnie interesujący. Prezes Paszkowski przedstawił sytuację dotycząca młodych ludzi w Polsce - m.in. brak miejsc pracy i wynikające z tego bezrobocie wśród absolwentów wyższych uczelni, czy problem młodych kobiet, które chcą założyć rodzinę i mieć dzieci, ale boją się utraty miejsc pracy. Następnie opisał strategie, jakie wdrożył Związek, aby te problemy rozwiązywać i nie tylko przyciągać młodych ludzi do spółdzielczości, ale także zatrzymywać ich w tych strukturach zapewniając stabilne zatrudnienie na korzystnych warunkach i umożliwiając rozwój zawodowy. Podobna sytuacja istnieje w Wielkiej Brytanii, gdzie bezrobocie wśród młodzieży jest również wysokie. Dlatego też młodzi ludzie, tacy jak Rhiannon Colvin, szukają alternatywnych sposobów zatrudnienia, chwaląc sobie spółdzielnie. Do tego faktu odniosła się także Josiane Moisan, która z doświadczenia wie, jak wiele młodych osób ubiega się o pracę w strukturach Desjardins.

W dniu 9 października przedstawicielki młodzieży z ZLSP uczestniczyły w porannej konferencji poświęconej Projektowi ICA na Dekadę Spółdzielczą. O samym Projekcie i związanych z nim działaniach ICA opowiedzieli Charles Gould - Dyrektor Generalny ICA oraz Gabriela Ana Buffa - przedstawiciel młodzieży w Radzie ICA. W konferencji uczestniczyło ponad 200 młodych liderów spółdzielczych z całego świata. Natomiast w godzinach popołudniowych odbyło się oficjalne podsumowanie i zakończenie Szczytu, które prowadziły Dama Pauline Green i Monique Leroux.

Międzynarodowy Szczyt Spółdzielczy 2014 był nie tylko największą imprezą spółdzielczą, która skupiła przedstawicieli spółdzielni, organizacji spółdzielczych i towarzystw wzajemnych z całego świata i pozwoliła im wspólnie zastanowić się nad najważniejszymi wyzwaniami i problemami, z którymi muszą się zmierzyć, ale także umożliwiła uczestnikom nawiązanie nowych kontaktów i rozwój już istniejących.

 

logocecop

 

logotyp Coopedia

cecopObraz nr 1

 

Agencja Rozwoju i Promocji

spoldzielczosc org www

Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości jest jednostką organizacyjną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy powołaną...

Więcej

Ośrodki SCSK

scsk.pl

Zapraszamy na stronę Spółdzielczych Centrów Szkoleniowo-Konferencyjnych

Zobacz