W dniach od 14 do 18 listopada 2011 w Cancun w Meksyku odbyły się cztery ważne dla spółdzielczości wydarzenia: Posiedzenie Rady ICA, Zgromadzenie Ogólne ICA, Posiedzenie Komitetu Wykonawczego CICOPA, Zgromadzenie Ogólne CICOPA.

Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy reprezentowany był przez Prezesa Zarządu Janusza Paszkowskiego

Prezes Zarządu ZLSP - Janusz Paszkowski ponownie został wybrany do Rady ICA

146

 

 

 

 

 

 

Spotkania komisji - 13 listopada

Zanim zaczęły się oficjalne spotkania, odbyły się posiedzenia różnych komisji ICA m.in. Komisji ds. Kadr, której członkiem jest Prezes Zarządu ZLSP Janusz Paszkowski. Na tym spotkaniu przedstawione zostały szczegóły dotyczące przeniesienia siedziby biura do Brukseli oraz informacje na temat nowo zatrudnionych przez ICA pracowników.

Pierwszy dzień obrad -14 listopada

Odbyło się posiedzenie Rady ICA, w trakcie którego przedstawieni zostali nowi pracownicy biura ICA:

  • Soizic Menais (Dyrektor ds. Administracyjnych w Brukseli),
  • Nicola Kelly (Dyrektor ds. Komunikacji),
  • Betsy Dribben (Dyrektor ds. Polityki działania),
  • Dr Mutua Waema (Dyrektor Regionalny ICA Afryka).


Następnie odbyła się telekonferencja z kancelarią Eubelius, która doradza ICA w kwestiach prawnych przy przenosinach biura z Genewy do Brukseli. W trakcie posiedzenia Rady Betsy Dribben przedstawiła zarys planu polityki działania ICA na najbliższe kilka lat. Plan ten uwzględnia m.in.:

  • wwiększe wsparcie członków ICA w działaniach zmierzających do stworzenia lepszej legislacji spółdzielczej,
  • szerzej zakrojone działania lobbingowe na poziomie różnych instytucji rządowych na szczeblu krajowym oraz międzynarodowym,
  • szerszą współpracę z różnymi organizacjami i instytucjami pozarządowymi (m.in. z ONZ i jego agendami, Międzynarodową Organizacją Pracy oraz instytucjami zajmującymi się finansowaniem rozwoju).


Drugi dzień obrad - 15 listopada

Delegacja Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy uczestniczyła w posiedzeniu Komitetu Wykonawczego CICOPA, którego członkiem jest Prezes Janusz Paszkowski. W trakcie tego spotkania omawiano:

  • Kwestie finansów CICOPA,
  • Plany działalności CICOPA na następne lata,
  • Kwestie związane ze zbliżającym ssię Zgromadzeniem Ogólnym, w tym: wyborami na Prezydenta CICOPA, wyborami na członków Komitetu Wykonawczego CICOPA.

 

Trzeci dzień obrad - 16 listopada

Odbyło się Zgromadzenie Ogólne CICOPA, w trakcie którego omawiano następująceagadnienia:

  1. Finanse CICOPA (wysokość redystrybucji składek z ICA, która mazostać zmieniona po 2012 roku).
  2. Działalność CICOPA w trakcie Międzynarodowego Roku Spółdzielczości i roku następnym.
  3. Zaprezentowano ostateczną wersję „Standardów dla spółdzielni socjalnych”.
  4. Zatwierdzono zmiany w regulaminie CICOPA oraz CICOPA Americas,
  5. Powołano organizacje regionalne i subregionalne CICOPA – CICOPA Mercosur, CICOPA Północna Ameryka oraz zatwierdzono Prezydentów nowo powstałych organizacji subregionalnych jako członków Komitetu Wykonawczego,
  6. Odbyły się wybory na Prezydenta CICOPA, w których udział wzięło dwóch kandydatów – Manuel Mariscal z Hiszpanii (COCETA) oraz Alain Bridault z Kanady (FCCT/CWCF),
  7. Nowym Prezydentem CICOPA (większością głosów) został Manuel Mariscal,
  8. Po przerwie odbyły się wybory członków Komitetu Wykonawczego. Prezes Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy ponownie startował w tych wyborach i otrzymał 29 głosów uzyskując drugi wynik spośród wszystkich startujących,
  9. Na zakończenie spotkania Bruno Roelants podziękował Javierowi Salaberri za wspaniałą pracę, którą wykonał pełniąc obowiązki Prezydenta CICOPA. Do tych podziękowań dołączył się także prezes Janusz Paszkowski, wręczając Javierowi Salaberri „Odznaczenie za zasługi dla polskiej spółdzielczości”,
Po zakończonym spotkaniu odbyły się rozmowy z przedstawicielem spółdzielczości pracy z Urugwaju, dotyczące różnych doświadczeń, wspólnych dla spółdzielczości pracy i spółdzielczości socjalnej Polski i Urugwaju.
147
Czwarty dzień obrad - 17 listopada

W godzinach przedpołudniowych odbyła się wspólna konferencja CICOPA i IHCO (Międzynarodowej Spółdzielczej Organizacji Zdrowia), dotycząca rozwoju spółdzielczości. Zaproszeni goście (członkowie Organizacji Sektorowych ICA, przedstawiciele ONZ oraz agencji ONZ, przedstawiciele Międzynarodowej Organizacji Pracy, organizacji pozarządowych zajmujących się rozwojem oraz członków rządów) oraz organizatorzy konferencji chcieli zapoczątkować dyskusję™ na temat sposobów wykorzystania spółdzielni w rozwoju społeczności lokalnych i przełożenia tego rozwoju na skalę krajową i międzynarodową.

W godzinach popołudniowych miała miejsce oficjalna inauguracja Międzynarodowego Roku Spółdzielczości przez ICA, podczas której obecnych było prawie 2000 przedstawicieli światowej spółdzielczości. W trakcie tej uroczystości przemawiały następujące osoby: Pauline Green (Prezydent ICA), Ramon Imperial Zuniga (Prezydent ICA Americas) oraz poprzez przekaz video Ban Ki-Moon (Sekretarz Generalny ONZ) i Juan Somavia (Prezydent Międzynarodowej Organizacji Pracy). Wszystkie te osoby podkreślały w swoich przemówieniach, jak ważne są spółdzielnie w zrównoważonym globalnym rozwoju ekonomicznym i społecznym.
149
 
Piąty dzień obrad - 18 listopada

Odbyło się spotkanie z Prezydentem Meksyku, Felipe Caldeorne. W przemówieniu Pan Felipe Caldeorne wielokrotnie zaznaczał, jak ogromną rolę odegrały spółdzielnie w rozwoju Meksyku i podziękował wszystkim meksykańskim spółdzielcom obecnym na sali za wkład w ten rozwój.

Po spotkaniu z Prezydentem Meksyku odbyło się Zgromadzenie Ogólne ICA. Przebieg Zgromadzenia był następujący:
 
  1. Odbyły się wybory uzupełniające do Rady ICA. W wyborach kandydowały trzy osoby:
          - Albolhassan Khalili z Iranu,
          - Bandupala Ranawake z Sri Lanki,
          - Janusz Paszkowski z Polski.
    Do Rady wybrani zostali: Janusz Paszkowski, który otrzymał 386 głosów oraz Albolhassan Khalili, który otrzymał 338 głosów.
  2. Pauline Green przedstawiła sylwetkę tragicznie zmarłego członka Rady ICA Surindera Kumara Jakhara. Po zakończeniu prezentacji uczczono jego pamięć minutą ciszy.
  3. Kathy Bradswick (Przewodnicząca Komitetu ds. Budżetu) dokonała prezentacji finansów ICA, a Charles Gould (Dyrektor Generalny) przedstawił raport przedstawiający efekty swojej działalności oraz swoje osiągnięcia z ostatnich 18 miesięcy.
  4. Na zakończenie spotkania przedstawione zostały wnioski odnośnie przyjęcia rezolucji przedłożone przez członków ICA. Przyjęto następujące rezolucje:
         * Zorganizowanie nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego w Manchesterze w roku 2012;
         * Ogłoszenie Rochdale światowa stolicą spółdzielczości;
         * Umożliwienie przystąpienia towarzystw wzajemnych do ICA;
         * Wykorzystanie drewna oraz produktów leśnych ze zrównoważonych upraw
         * Ustanowienie Spółdzielczego Instytutu Promocji Pokoju i Ładu Społecznego

Zgromadzenie Ogólne zadecydowało o odesłaniu do ponownego rozpatrzenia rezolucję dotyczącą zmian w 7 zasadzie spółdzielczej (zmiany dotyczące większego poszanowania środowiska naturalnego) do Komitetu ds. Zarządzania oraz do Rady ICA, gdyż sposób w jaki próbowano je wprowadzić‡ wzbudził wiele kontrowersji wśród uczestników Zgromadzenia Ogólnego.

Spotkania poza obradami.

Ponadto, po zakończeniu oficjalnych spotkań w dniach 15-17 listopada, ICA zorganizowało spotkania dla swoich członków. Celem tych spotkań była integracja światowego ruchu spółdzielczego i wymiana doświadczeń. W trakcie tych spotkań Prezes Zarządu Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy odbył rozmowy z wieloma przedstawicielami światowej spółdzielczości m.in. z:

  1. Dame Pauline Green (Prezydent ICA), w celu przekazania jej najnowszych wiadomości odnośnie aktualnej sytuacji prawnej w Polsce i pozytywnych zmian w tej materii, które dokonały się po jej wizycie w Polsce w czerwcu br.,
  2. Rebeccą Kemble (Prezesem Amerykańskiej Federacji Spółdzielni Pracy oraz Prezydentem CICOPA w Północnej Ameryce) oraz Hazel Corcoran (Dyrektorem Wykonawczym Kanadyjskiej Federacji Spółdzielni Pracy) odnośnie sytuacji spółdzielczości pracy w Ameryce Północnej,
  3. Carolyn Hoover z DotCoop – współpraca w zakresie adresów internetowych dla polskich spółdzielni,
  4. Albolhassanem Khalili (Prezesem Farda) z Iranu oraz Bandupala Ranawake (Prezesem NCC) ze Sri Lanki, w sprawie poparcia w wyborach na członka Rady ICA,
  5. Przedstawicielami spółdzielczości ukraińskiej, czeskiej i słowackiej, w sprawie propozycji organizacji wspólnej konferencji nt. ekonomii społecznej,
  6. Przedstawicielami spółdzielczości chińskiej nt. współpracy pomiędzy spółdzielniami pracy z obydwu krajów,
  7. Prezesem Międzynarodowego Związku Rybołówstwa (dalej MZR), dotyczące bezpośredniej współpracy i wstąpienia Porozumienia Spółdzielni Rybackich do MZR.
    148

 

logocecop

 

logotyp Coopedia

 

KPO

 

cecopObraz nr 1

 

Agencja Rozwoju i Promocji

spoldzielczosc org www

Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości jest jednostką organizacyjną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy powołaną...

Więcej

Ośrodki SCSK

scsk.pl

Zapraszamy na stronę Spółdzielczych Centrów Szkoleniowo-Konferencyjnych

Zobacz