Międzynarodowy Rok Spółdzielczości ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych powoli dobiega końca. Międzynarodowy Związek Spółdzielczy (ICA) we współpracy z Co-operative Group i Co-operatives UK zaplanował i zorganizował serię wydarzeń z okazji zakończenia Międzynarodowego Roku, które odbyły się w dniach 29.10-2.11.2012 w Manchesterze.

Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy (ZLSP) reprezentowała liczna delegacja, w składzie: Janusz Paszkowski, Prezes ZLSP, Kamila Orłowska, Dyrektor Biura Zarządu, Joanna Widor, Specjalista ds. Organizacji i Kadr, Joanna Brzozowska-Wabik, Członek Zarządu, Jadwiga Kotkowska, Członek Zarządu, Karolina Rojek, Asystentka Prezesa Zarządu, a także przedstawiciele Rady Nadzorczej ZLSP na czele z Przewodniczącym Rady, Zdzisławem Zatorskim, oraz przedstawiciele spółdzielni zrzeszonych w Związku, w tym wystawcy: Edyta Wójcik, Specjalista ds. Marketingu w Spółdzielni Pracy Wyrobów Skórzanych im. J. Kilińskiego w Gdyni oraz Ryszard Woś, Prezes Spółdzielni Pracy Metalowców "Przyszłość" w Świątnikach.

Ponadto, wśród delegatów znalazła się Natalia Puszkin, uczennica klasy III Gimnazjum w Gumniskach, członek spółdzielni uczniowskiej działającej w tej szkole, wraz z opiekunem - panią Grażyną Bil. Natalia wygrała Ogólnopolską Olimpiadę "Wiem wszystko o polskiej spółdzielczości” organizowaną przez ZLSP. Nagrodą główną ufundowaną przez Związek był wyjazd do Manchesteru w dniach 29-31.10.2012 r.

Posiedzenie Rady ICA

W dniu 29.10.2012 w zabytkowym Ratuszu w Rochdale odbyło się posiedzenie Rady ICA. Członków Rady gościł Burmistrz Rochdale, James Gartside. Posiedzenie otworzyła Dama Pauline Green, która wyraziła duże zadowolenie z faktu, że ostatnie posiedzenie Rady w Międzynarodowym Roku Spółdzielczości odbywa się właśnie w Rochdale, które zostało ogłoszone Światową Stolicą Spółdzielczości.

Podczas posiedzenia omówiono najważniejsze dla ICA kwestie, w tym m.in. Projekt na Dekadę Spółdzielczą, który stanowi plan strategiczny ICA na kolejne lata, formę prawną ICA po przeniesieniu siedziby z Genewy do Brukseli, przejęcia przez ICA domeny .coop, opracowanie Światowego Monitora Spółdzielczego, strategie komunikacyjne ICA, a także sprawy finansowe
i kwestie dotyczące członkostwa.

Po zakończeniu posiedzenia, członkowie Rady wzięli udział w uroczystości otwarcia odnowionego Muzeum Pionierów z Rochdale (Toad Lane Museum). Przemówienia do zgromadzonych gości wygłosili: Profesor Stephen Yeo, Przewodniczący Funduszu Dziedzictwa Spółdzielczego, Sara Hilton, Kierownik Heritage Lottery Fund North West oraz Dama Pauline Green, Prezydent ICA. Prelegenci podziękowali wszystkim osobom, dzięki którym możliwe było odnowienie Muzeum, podkreślili, jak ważne jest to miejsce dla światowego ruchu spółdzielczego oraz zaprosili do zwiedzenia nowego wnętrza Muzeum.

Wyjazd delegacji ZLSP do Rochdale

Dnia 30.10.2012 w godzinach porannych cała delegacja ZLSP uczestniczyła w wykładzie dotyczącym brytyjskiego ruchu spółdzielczego, który przygotowała specjalnie dla polskich spółdzielców i poprowadziła doktor Linda Shaw z Co-operative College. Doktor Shaw przedstawiła prezentację multimedialną, która zawierała najważniejsze informacje dotyczące działalności spółdzielni w Wielkiej Brytanii, oraz działań i projektów realizowanych przez Co-operative College. Prezentacja była wyjątkowo interesująca dla polskich spółdzielców, którzy zadawali wiele dodatkowych pytań.

205

Następnie delegacja udała się na cmentarz w Rochdale, gdzie znajdują się groby Pionierów Spółdzielczości. Pani Gillian Lonergan z Co-operative College pokazała delegacji ZLSP groby najważniejszych Pionierów i krótko przedstawiła historię życia każdego z nich. Bardzo dobrze odebranym gestem było zapalenie przez polskich spółdzielców zniczy na grobach Pionierów. Znicze w biało-czerwonych barwach zostały wyprodukowane specjalnie na tę okazję przez Spółdzielnię Pracy „Sława” z Kielc. Ponadto, Janusz Paszkowski, Zdzisław Zatorski oraz Joanna Brzozowska-Wabik złożyli wieniec z biało-czerwona wstęgą dla uczczenia pamięci Pionierów.

207

Po wizycie na cmentarzu delegacja pojechała do Muzeum Toad Lane, gdzie wysłuchała wykładu dotyczącego historii Pionierów i powstania pierwszej na świecie spółdzielni. Po wykładzie delegaci mieli możliwość zwiedzenia Muzeum i obejrzenia zgromadzonych eksponatów.

Ceremonia otwarcia i Zgromadzenie Ogólne ICA

W godzinach porannych dnia 31.10.2012 odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia uroczystości. Do zgromadzonych gości przemówili przedstawiciele trzech instytucji, które współorganizowały wydarzenia w Manchesterze, mianowicie: Dama Pauline Green, Prezydent ICA, Len Wardle, Przewodniczący Co-operative Group oraz David Button, Przewodniczący Co-operatives UK. Główne przemówienie podczas ceremonii otwarcia wygłosił natomiast Jose Graziano da Silva, Dyrektor Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). W swoim wystąpieniu Dyrektor Generalny FAO podkreślał, jak ważna jest współpraca FAO z organizacjami spółdzielczymi w zwalczaniu głody i biedy na świecie. Działania podejmowane przez spółdzielnie na rzecz ludzi żyjących w ubóstwie i głodzie potwierdzają hasło Międzynarodowego Roku głoszące, że spółdzielnie budują lepszy świat.

Po zakończeniu ceremonii otwarcia, delegaci mieli możliwość zwiedzenia targów i zobaczenia stoisk poszczególnych organizacji, m.in. Co-operative College (Wielka Brytania), Międzynarodowego Związku Spółdzielczego, Co-operatives UK (Wielka Brytania), Co-operative Group (Wielka Brytania), Narodowej Federacji Spółdzielni Rolniczych (Korea), Coop France (Francja), IFFCO (Indie), Narodowej Chińskiej Federacji Spółdzielni Dostawców i Spółdzielni Marketingowych (Chiny), Centralnego Związku Spółdzielczego (Bułgaria), CICOPA, Desjardins (Kanada), NTUC FairPrice Co-operative Ltd (Singapur), Ministerstwa Rolnictwa Brazylii (Brazylia), ICC (Iran) oraz ZLSP (Polska).

206

W godzinach popołudniowych odbyło się Zgromadzenie Ogólne ICA. Podczas Zgromadzenia szczegółowo omówiono Projekt na Dekadę Spółdzielczą, który został jednomyślnie zatwierdzony przez Zgromadzenie. Głównym założeniem Projektu jest to, aby „do 2020 roku spółdzielnie stały się liderem w osiąganiu stabilności gospodarczej, społecznej i środowiskowej, żeby spółdzielczy model biznesu był modelem preferowanym przez ludzi, a spółdzielnie najszybciej rozwijającą się formą przedsiębiorstwa”. Projekt wyznacza pięć kluczowych obszarów działalności, w ramach których opracowane zostały strategie na osiągnięcie zaplanowanej wizji; są to następujące zagadnienia: udział, trwałość, tożsamość, kapitał i ramy prawne. Dla realizacji każdego z nich zaplanowane zostały konkretne działania, które ICA chce wprowadzać w latach kolejnych.

Ponadto, przedstawiono raport dotyczący realizacji rezolucji przyjętych podczas Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego w Rzymie w 2008 r., dokładnie omówiono zmianę formy prawnej ICA po przeniesieniu siedziby z Genewy do Brukseli, zmiany w kategoriach członkostwa oraz restrukturyzację komisji tematycznych. Kwestie te zostały uprzednio szczegółowo przedyskutowane podczas posiedzenia Rady ICA, a Zgromadzeniu Ogólnemu przedstawiono odpowiednie rezolucje opracowane przez Radę.

Najważniejszym jednak punktem agendy były wybory na wolne stanowisko w Radzie ICA. Pierwotnie wybory miały odbyć się w drodze głosowania elektronicznego, jednak nieoczekiwane problemy techniczne zmusiły Komisję Wyborczą, w skład której wszedł Prezes Janusz Paszkowski, do zmiany trybu wyborów, które zostały przeprowadzone w sposób tradycyjny przy użyciu kart do głosowania. Do Rady kandydowały następujące osoby: Ariel Enrique Guarco (COOPERAR, Argentyna), Armen Gabrielyan („Farm Credit Armenia”, Armenia), Sk. Nadir Hossain Lipu (Narodowy Związek Spółdzielczy, Bangladesz), Maria Eugenia Perez Zea (COOMEVA, Kolumbia), Pedro Morales (Coopseguros S.A., Ekwador), Marta Beatriz Josefina Sosa Heisele (Cooperative Universitaria Ltda., Paragwaj), oraz Bandu Ranawake (Narodowa Rada Spółdzielcza, Sri Lanka). Największą liczbę głosów otrzymała Doktor Marta Beatriz Josefina Sosa Heisele, która tym samym stała się nowym członkiem Rady ICA.

Wieczorna Gala i wręczenie nagród, w tym specjalnej Nagrody Pionierów z Rochdale

W godzinach wieczornych w dniu 31.10 odbyła się uroczysta Międzynarodowa Gala, podczas której wręczono Nagrodę Pionierów z Rochdale. Podczas Gali obecni byli wszyscy członkowie Rady ICA oraz przywódcy i przedstawiciele wielu organizacji spółdzielczych z całego świata. Rangę tego wydarzenie podkreślała obecność władz lokalnych Manchesteru i Rochdale oraz przedstawiciela Królowej Elżbiety II, który wręczył Co-operative Group Nagrodę Królowej za osiągnięcia w dziedzinie przedsiębiorczości. Specjalną Nagrodę Pionierów z Rochdale, przyznaną z okazji Międzynarodowego Roku Spółdzielczości za wybitne osiągnięcia i zasługi dla ruchu spółdzielczego, otrzymał Roberto Rodrigues, były Prezydent ICA oraz obecny Minister Rolnictwa Brazylii. Nagrodę wręczyła Dama Pauline Green.

Ponadto, wręczono nagrody w konkursie ICA Coop Art, skierowanym dla młodych utalentowanych osób. Spośród ponad 170 prac nadesłanych z 35 krajów wyłoniono zwycięzców w trzech kategoriach: muzyka, fotografia i film. Co-operatives UK przyznało także specjalne nagrody spółdzielniom, które miały znaczący wkład w rozwój sektora spółdzielczego.

Wydarzenia towarzyszące i zakończenie uroczystości

Poza głównymi sesjami, spotkaniami i posiedzeniami, delegaci mieli możliwość wzięcia udziału w licznych konferencjach, warsztatach i sesjach tematycznych, a także mogli zwiedzić 3 wystawy: ICA Expo, Co-operative Living oraz Co-operation Street.

Kulminacją wydarzeń była debata z udziałem przedstawicieli światowego ruchu spółdzielczego, którzy odpowiadali na pytania uczestników debaty dotyczące przyszłości ruchu spółdzielczego oraz kwestii takich, jak m.in. bezpieczeństwo żywieniowe, zwalczanie biedy, usługi finansowe, czy zaangażowanie młodych ludzi w działalność spółdzielczą. W skład panelu ekspertów weszły następujące osoby: Dama Pauline Green - ICA, Paul Hazen - Rada Rozwoju Spółdzielczości, Seah Kian Peng - Narodowa Federacja Spółdzielcza Singapuru, Peter Marks - Co-operative Group, Simel Esim - Międzynarodowa Organziacja Pracy, Kristen Christian - Bank Transfer Day.

Wyjazd delegacji ZLSP do Manchesteru był bardzo udany - spółdzielcy mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat brytyjskiego ruchu spółdzielczego, odwiedzenia cmentarza w Rochdale i wysłuchania historii życia Pionierów Spółdzielczości, a także zwiedzenia Muzeum Toad Lane w Rochdale, który mieści się w budynku, gdzie w 1844 r. powstała pierwsza na świecie spółdzielnia, oraz zwiedzenia targów ICA Expo. Pan Prezes Janusz Paszkowski, jako członek Rady ICA, wziął udział w posiedzeniu Rady i Zgromadzeniu Ogólnym, podczas których zapadły istotne decyzje mające wpływ na przyszłość ICA oraz rozwoju światowego ruchu spółdzielczego. Natomiast wystawcy mieli możliwość zaprezentowania się podczas jednych z najważniejszych wydarzeń w historii ruchu spółdzielczego, a przede wszystkim udało im się nawiązać liczne kontakty międzynarodowe, które mogą zaowocować współpracą w przyszłości.

 

logocecop

 

logotyp Coopedia

 

KPO

 

cecopObraz nr 1

 

Agencja Rozwoju i Promocji

spoldzielczosc org www

Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości jest jednostką organizacyjną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy powołaną...

Więcej

Ośrodki SCSK

scsk.pl

Zapraszamy na stronę Spółdzielczych Centrów Szkoleniowo-Konferencyjnych

Zobacz