Dyskusja poświęcona temu, jak mierzyć wpływ społeczny przedsiębiorstw spółdzielczych toczy się w Polsce od lat, jeśli nie od dekad. Wszelkie próby wypracowania narzędzia, które dałoby sektorowi miarodajne wskaźniki dotyczące efektów, jakie przynoszą działania spółdzielni nie tylko w obszarze biznesowym (tutaj wskaźniki są jednoznaczne), ale właśnie społecznym, do tej pory się nie upowszechniły.
Podobna dyskusja toczy się na poziomie Unii Europejskiej, a poszczególne kraje mają większe lub mniejsze sukcesy w tym obszarze. Z pewnością są jednak dwa kraje, które w tym temacie wiodą prym i jest to Hiszpania oraz Włochy.
O tym:
- jak wygląda mierzenie społecznej wartości dodanej przedsiębiorstw spółdzielczych w tych dwóch krajach,
- jakie przynosi rezultaty,
- czy jest obowiązkowe,
- ile przedsiębiorstw bierze w nich udział
- i jakie wnioski w tym zakresie możemy wyciągnąć dla Polski,
dyskutowali uczestnicy webinaru online, który odbył się 5 grudnia br. a zorganizowany został przez Związek Lustracyjny Spółdzielni wspólnie z CECOP – Europejską Konfederacją Spółdzielni Pracy.
Jak zaznaczył we wprowadzeniu do spotkania, Prezes Zarządu ZLSP, Janusz Paszkowski, sesje wzajemnego uczenia organizowane od kilku lat przez CECOP dają jego członkom nie tylko korzyści w postaci wymiany doświadczeń z innymi krajami, ale też możliwość przeniesienia tych doświadczeń na grunt polski, co właśnie odbyło się w ramach wspomnianego warsztatu.
Rozszerzeniem prezentacji przykładów dobrych praktyk przedstawionych przez Valerio Pellirossi reprezentującego włoską organizację Confcooperative Federsolidarietà oraz Rubèna Suriñach Padilla reprezentującego Sieć Ekonomii Solidarności z Hiszpanii, jest premiera polskiego wydania publikacji CECOP „Trwałe Oddziaływanie. Pomiar wpływu społecznego spółdzielni pracy i spółdzielni socjalnych w Europie: Włochy i Hiszpania”.
Uzupełnieniem przykładów z zagranicy była prezentacja danych z najnowszego badania przeprowadzonego przez Urząd Statystyczny w Krakowie. Tomasz Sekuła, Kierownik Wydziału Ośrodka Badania Gospodarki Społecznej w swojej prezentacji przedstawił, w jaki sposób spółdzielczość obecna jest w statystykach publicznych.