W Chechle w dniu 15 czerwca 2012 roku zainaugurowano działalność 6-go już w Małopolsce Zakładu Aktywności Zawodowej (ZAZ). Zakład Aktywności Zawodowej OPOKA, który działa w Chechle przy ul. Hutniczej 22 różni sie tym od innych, że jego założycielem jest Spółdzielnia Socjalna „OPOKA”. Obecnie ZAZ zatrudnia 20 osób niepełnosprawnych w gastronomii, czyli w zawodach kucharza, kelnera i pomocy kuchennej.

 

Zakłady aktywności zawodowej są formą wsparcia osób niepełnosprawnych we wchodzeniu lub powrocie na rynek pracy. Są to przedsiębiorstwa powoływane przez gminy, powiaty, fundacje, stowarzyszenia lub inne organizacje społeczne, których statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych. Przyjmuje się, iż rolą zakładów jest co do zasady realizacja trzech rodzajów rehabilitacji:

  1. zawodowej, rozumianej jako przygotowanie do wykonywania czynności na danym stanowisku pracy, wyposażenie pracownika w niezbędne umiejętności, a w miarę możliwości i kwalifikacje zawodowe (np. uprawnienia, certyfikaty itp.);
  2. leczniczej, poprzez zapewnienie dostępu na terenie zakładu do usług rehabilitacyjnych (urządzeń i fachowej kadry);
  3. społecznej – pomoc w odnalezieniu się w nowej roli, w pełnieniu różnych ról społecznych, codziennym funkcjonowaniu, poprawie jakości życia.

Uroczyste otwarcie odbyło się z udziałem zarządu Spółdzielni Socjalnej „OPOKA” i pracowników ZAZ, a także z udziałem wielu znamienitych gości w tym, m.in. przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, samorządu terytorialnego, Wojewódzkiego i Powiatowego Urzędu Pracy, liderów i przedstawicieli spółdzielni socjalnych. W gronie gości znaleźli się: Krzysztof Więckiewicz z Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Wojciech Kozak – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Jerzy Kwaśniewski – Starosta Powiatu Olkuskiego, Ilona Szczęch – Zastpęca Wójta Gminy Klucze, Józef Kaczmarczyk – Przewodniczący Rady Gminy Klucze, Ryszard Kamionka – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej, Wiesław Pietras – Prezes Zarządu Stowarzyszenia KLUCZ, Daniel Wołkiewicz – Prezes Zarządu Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego, przedstawiciele Agencji Rozwoju i Promocji Spółdzielczości Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy- Joanna Brzozowska - Wabik, Anna Bulka, Katarzyna Wiecha i wielu innych.

Goście gratulowali Prezeskom Spółdzielni Socjalnej OPOKA, podziwiali ich wspólna pracę i wytrwałość w pokonywaniu przeciwności stwierdzając, że są one autorkami „cudu nad Biała Przemszą”. 

Zaproszeni goście po uroczystej inauguracji otwarcia Zakładu Aktywności Zawodowej w Chechle mieli okazję uczestniczyć w konferencji w Domu Kultury w Kluczach pt. „Reintegracja zawodowa osób niepełnosprawnych w przedsiębiorstwie społecznym”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Minister Pracy i Polityki Społecznej oraz Marszałek Województwa Małopolskiego. Partnerem konferencji była m.in. Gmina Klucze.

Podczas konferencji Prezes Zarządu Spółdzielni Socjalnej OPOKA Agata Swędzioł, Wiceprezes

Spółdzielnia Socjalna „OPOKA” jest pierwszą w Polsce spółdzielnią socjalną osób prawnych. Została założona y w 2009 roku przez dwa podmioty: Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ” oraz Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne. Spółdzielnia działa głównie w branży gastronomicznej i szkoleniowej

Agnieszka Ścigaj oraz pracownicy OPOKI wręczyli podziękowania indywidualnym osobom i przedstawicielom instytucji, które wsparły powstanie ZAZ-u. Podziękowania imienne oraz dla Delegatury Regionalnej Związku Lustracyjnego Pracy w Krakowie za życzliwą współpracę, pomoc i zaangażowanie w utworzenie pierwszego w Polsce prowadzonego przez spółdzielnię socjalną Zakładu Aktywności Zawodowej w Chechle dla osób niepełnosprawnych odebrała Joanna Brzozowska-Wabik.

Podczas konferencji zastanawiano się nad tym jaka jest nowa przestrzeń dla ekonomii społecznej, czy mamy dobre prawo, co musimy zmienić w polityce, naszej świadomości, aby wykorztstać wszystkie możliwości. Dyrektor Krzysztof Więckiewicz z Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS stwierdził, ze długofalowa polityka kraju 2030 jest punktem wyjścia w przyszłość i budowania teraz. Są stworzone różne możliwości, które należy wykorzystać między innymi służy temu projekt „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”. Ekonomia społeczna to nie jest tradycyjny pasywny model wsparcia. Skutków społecznych nie da się wycenić i są one niewątpliwie wyższe niż ekonomiczne. Podkreślano, że należy zainteresować zagadnieniem ekonomii społecznej samorządy, które powinny wiedzieć jak wykorzystać dostępne instrumenty do rozwiązywania lokalnych problemów. Zwrócono też uwagę, że spółdzielnia socjalna jest bardzo dobrym podmiotem do prowadzenia ZAZ ponieważ cała jej specyfika związana jest z integracją społeczną i zawodową. W związku z tym cały proces aktywizacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych jest jakby naturalnym jej zadaniem. Zaproszeni do udziału w panelu dyskusyjnym goście, podkreślali przede wszystkim główny cel, jaki przyświeca tworzeniu ZAZ, to jest przede wszystkim pomoc w zatrudnieniu, w aktywizacji zawodowej tym osobom, którym pracę jest znaleźć najciężej – osobom niepełnosprawnym. Najważniejszy jest tu tzw. czynnik ludzki, empatia i pójście o krok dalej niż określają to obowiązki zawodowe.

 

logocecop

 

logotyp Coopedia

cecopObraz nr 1

 

Agencja Rozwoju i Promocji

spoldzielczosc org www

Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości jest jednostką organizacyjną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy powołaną...

Więcej

Ośrodki SCSK

scsk.pl

Zapraszamy na stronę Spółdzielczych Centrów Szkoleniowo-Konferencyjnych

Zobacz