Rok 2018 przynosi wyjątkowy Jubileusz. 100 lat temu, 11 listopada 1918r. Polska odzyskała upragnioną niepodległość po 123 latach niewoli. Wydarzenie to poprzedzały długotrwałe przygotowania organizacyjne struktur młodego Państwa Polskiego, w które od samego początku aktywnie włączyli się spółdzielcy.
Już w lutym 1918r. odbyła się I Konferencja Polskiej Kooperacji, gdzie określono jednolite ramy prawno-ustrojowe ruchu spółdzielczego na ziemiach Polskich. Spółdzielcze zrzeszenia, samoorganizujące obywateli w różnych dziedzinach gospodarki: bankowości, handlu, mieszkalnictwie ale także propagujące ideały równości i demokracji, zaczerpnięte z Międzynarodowych Zasad Spółdzielczych, były przyjęte z otwartymi ramionami. Władze Niepodległego Państwa Polskiego od początku wspierały ideały ruchu spółdzielczego. W wielu organach centralnej administracji państwowej powstały osobne wydziały ds. kooperatyw , a ugruntowaniem tych prospółdzielczych tendencji było przyjęcie już w dwa lata po odzyskaniu Niepodległości, w 1920r. Ustawy o Spółdzielniach, która uchodziła wówczas za najnowocześniejszy tego typu akt prawny w Europie.
Pamiętając o tych wydarzeniach, oraz o licznych zasługach ruchu spółdzielczego dla tworzenia niezależnej, demokratycznej i nowoczesnej gospodarki II Rzeczypospolitej, apelujemy do wszystkich przedstawicieli ruchu spółdzielczego o aktywne włączenie w obchody Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.