UWAGA KONKURS:      ODKRYWAMY SPÓLDZIELNIE  Informacje          RANKING 2017:  Informacje | Ankieta          

Długo oczekiwane szkolenie w ramach Projektu SAVING JOBS! jest już za nami. Dla przypomnienia, odbyło się ono w Krakowie dnia 30 maja 2017 r. w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym „Optima” i trwało od wczesnych godzin porannych do późnych godzin popołudniowych. Szkolenie prowadzili dwaj hiszpańscy specjaliści ds. przekształceń: Pan Pablo Sanchez z UCOMUR (Związku Spółdzielni Pracy Regionu Murcji) oraz Pan Saturnino Martin z FAECTA (Federacji Spółdzielni Pracy Regionu Andaluzji). Uczestnikami szkolenia byli przedstawiciele z Kancelarii Księżyk z Krakowa, przedstawiciele Stowarzyszenia Krak Business, przedstawiciele Delegatur Regionalnych Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy oraz przedstawiciele Agencji Rozwoju i Promocji Spółdzielczości.

zdjęcie grupowe SJ

Program obejmował informacje o funkcjonowaniu spółdzielczości w Hiszpanii, ramach prawnych i administracyjnych, które regulują ich działalność oraz, co najważniejsze, o przekształceniach przedsiębiorstw w spółdzielnie pracy. W nawiązaniu do tego ostatniego, szkoleniowcy przedstawili diagnozę procesu przekształceń biznesowych, kroki jakie należy podjąć w procesie transformacji oraz środki potrzebne do przeprowadzenia tego procesu. W trakcie szkolenia, nie obyło się bez licznych komentarzy, pytań oraz dyskusji, która pozwoliła na lepsze zrozumienie mechanizmów dotyczących funkcjonowania przekształceń biznesowych w Hiszpanii. Pod koniec szkolenia hiszpańscy eksperci zestawili przykłady przekształceń przedsiębiorstw, którymi Projekt szczególnie się interesuje tj. przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem czy tych, w których istnieje problem z sukcesją. Wszystkie przekazane przez szkoleniowców treści spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników szkolenia, zwłaszcza, przykłady problemów przedsiębiorstw. W podsumowaniu, przedyskutowano kwestie prawne i regulacyjne, które, w kontekście naszego kraju, sprzyjałyby przekształceniom biznesowym.

Szkolenie to było niepowtarzalną okazją do zapoznania licznego grona polskich przedsiębiorców, prawników oraz spółdzielców z owocami pracy hiszpańskich ekspertów, którzy mówiąc o przekształceniach przedsiębiorstw w spółdzielnie pracy, mówili nie tylko o tym czego się nauczyli, ale przede wszystkich o tym, co widzą i doświadczają na co dzień w swoim kraju, w którym świadomość o wartościach i roli ruchu spółdzielczego w Hiszpanii jest mocno zakorzeniona.

 

 

PROGRAM SZKOLENIA.

KRAKÓW, 30 maja 2017 r.

 9.00-10.00 Wprowadzenie i prezentacje

- Cele do osiągnięcia w ramach tego szkolenia

- Sytuacja w Hiszpanii i Europie w kontekście przekształceń biznesowych

- Sytuacja w Polsce / Danii / Wielkiej Brytanii w kontekście spółdzielni pracy/ przekształceń biznesowych w spółdzielnie

10.00-11.00 Czym jest przekształcenie biznesowe?

- wyjaśnienie różnych możliwości przekształceń biznesowych. Narzędzie które w tym pomoże to przykładowy film wideo skierowany do pracowników.

- Prezentacja Power Point przedstawiająca różne sytuacje wyjściowe dot. tego zagadnienia

11.00-12.00 Diagnoza sytuacji przed rozpoczęciem procesu przekształcenia

- Prezentacja Power Point zawierająca ekonomiczną i finansową analizę firmy/przedsiębiorstwa

- Dokument pt. "obowiązkowe informacje potrzebne do analizy ekonomicznej"

12.00-12.30 Pierwsze kroki w procesie transformacji/przekształcenia: główne elementy i zalecenia

12.30-13.00 Lunch 

13.00-13.30 Pierwsze kroki w procesie transformacji/przekształcenia: główne elementy i zalecenia (kontynuacja)

13.30-14.00 Środki potrzebne do przeprowadzenia procesu transformacji

- Wykorzystanie prezentacji Power Point zatytułowanej: "Kluczowe Przesłania" („Key Messages”)

- Przedstawienie diagramu FCTC (Federacja Spółdzielni Pracy Regionu Katalonii)

 14.00-15.00 Przekształcenie przedsiębiorstwa dotkniętego kryzysem w spółdzielnię pracy

- Film wideo pt. „Daj nowe możliwości swojemu biznesowi, pomyśl o spółdzielczości”("Give new opportunities to your business, think about cooperativism”)

15.00-16.00 Sukcesja biznesowa: nieprzerwana działalność firmy, ale w formie spółdzielni pracy

- Film wideo, obrazki i przesłania dot. tego zagadnienia

- Szczegółowa analiza tych przypadków przekształceń

16.00-17.00 Podsumowanie oraz sugestie prawne i regulacyjne, które, w kontekście naszego kraju, sprzyjałyby przekształceniom biznesowym.

 

 

 

CICOPA 70years

 

Zdjecie 2

Agencja Rozwoju i Promocji

spoldzielczosc org www

Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości jest jednostką organizacyjną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy powołaną...

Więcej

Ośrodki SCSK

scsk.pl

Zapraszamy na stronę Spółdzielczych Centrów Szkoleniowo-Konferencyjnych

Zobacz