W dniach od 30 czerwca do 01 lipca 2009 odbyły się w Mediolanie: wewnętrzne seminarium oraz wizyty studyjne dla partnerów projektu SCEW "Spółdzielnie Socjalne Wschód-Zachód, dwa modele spółdzielczości socjalnej w porównaniu. Informacja, konsultacja i partycypacja reprezentantów pracowników w przedsiębiorstwach na przykładzie spółdzielni". Projekt realizowany jest przez Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy w ramach grantu finansowanego z Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia i Spraw Społecznych. 

W wydarzeniu brali udział partnerzy z różnych państw europejskich reprezentujący spółdzielczość‡, związki zawodowe, a także instytucje badawcze oraz przedstawiciele prasy. Obecni byli partnerzy z Polski: ze Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy, Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Inwalidów i Spółdzielni Niewidomych, Związku Zawodowego „Solidarność", Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych, Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza”, przedstawiciele prasy („Dziennik Polski”); z Włoch: Legacoop Sociali; z Belgii: Diesis; z Czech: SCMVD; oraz z Bułgarii: Krajowego Związku Spółdzielni Pracy, Związku Zawodowego „Podkrepa”.

Pierwsza część wizyty obejmowała wewnętrzne seminarium, które dotyczyło sposobów aktywnego włączania pracowników w prowadzenie przedsiębiorstw społecznych. Przedstawiciele poszczególnych krajów partnerskich przedstawiali przykłady najlepszych praktyk. Ponadto zaprezentowano pierwsze rezultaty badania realizowanego w ramach projektu SCEW. Druga część wewnętrznego seminarium obejmowała dyskusję partnerów projektu w formie okrągłego stołu, która dotyczyła zaprezentowanych materiałów.

Kolejnym etapem wizyty w Mediolanie były wizyty studyjne w kilku włoskich spółdzielniach socjalnych.

Pierwszą odwiedzaną spółdzielnią była AD Coop, spółdzielnia socjalna działająca w branży informatycznej, zajmująca się między innymi naprawą uszkodzonego sprzętu komputerowego. Spółdzielnia ta włącza w rynek pracy osoby niepełnosprawne. Kolejną spółdzielnią, w której miała miejsce wizyta była Citta e Salute – Uroburo. Jest to wielobranżowa spółdzielnia socjalna zatrudniająca między innymi osoby z problemami psychiatrycznymi. Działalność spółdzielni obejmuje między innymi projektowanie, produkcję i sprzedaż biżuterii, segregację odpadów, ale również prowadzenie schroniska dla psów. Następną spółdzielnią była Medicina e Comunita, spółdzielnia socjalna typu A, która zajmuje się prowadzeniem szerokiego wachlarza usług medycznych, jest formą przychodni lekarskiej, jak również posiada gabinety zabiegowe. Na koniec uczestnicy wizyty studyjnej udali się do spółdzielni Job Cafe. Jest to rodzaj ośrodka wsparcia dla niepełnosprawnych oraz bezrobotnych, w którym udziela się porad osobom poszukującym pracy. Job Cafe jest również kawiarnią gdzie można po prostu się zrelaksować po pracy i miło spędzić czas.

 

logocecop

 

logotyp Coopedia

cecopObraz nr 1

 

Agencja Rozwoju i Promocji

spoldzielczosc org www

Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości jest jednostką organizacyjną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy powołaną...

Więcej

Ośrodki SCSK

scsk.pl

Zapraszamy na stronę Spółdzielczych Centrów Szkoleniowo-Konferencyjnych

Zobacz