W dniach 21-29 października 44-osobowa delegacja Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy (ZLSP) przebywała z wizytą studyjną w Chinach na zaproszenie Chińskiej Narodowej Federacji Spółdzielni Dostawców i Spółdzielni Marketingowych (ACFSMC). Wśród delegatów znaleźli się przedstawiciele zrzeszonych spółdzielni pracy, oraz na zaproszenie Związku reprezentanci innych branż spółdzielczych, np. spółdzielni rolniczych, spółdzielni "Samopomoc Chłopska", czy spółdzielni konsumenckich "Społem" oraz  przedstawiciele Stowarzyszenia Małych i Średnich Przedsiębiorstw KRAK-Business, a także przedstawiciele Zarządu i Rady Nadzorczej ZLSP, pracownicy Biura Zarządu i Delegatur Regionalnych.

Wizyta rozpoczęła się uroczystą kolacją. Cała delegacja ZLSP została przyjęta przez Wiceprezesa ACFSMC i Wiceprezydenta Międzynarodowego Związku Spółdzielczego dla Regionu Azji i Pacyfiku, Pana Li Chunsheng. Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele Departamentu Współpracy Międzynarodowej ACFSMC, na czele z Dyrektorem Zhang Wangshu. Kolacja była dowodem przyjacielskich relacji łączących ZLSP i ACFSMC.

W dniu 23 października odbyło się oficjalne spotkanie w siedzibie ACFSMC w Pekinie.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ACFSMC, na czele z Dyrektorem Zhang Wangshu, przedstawiciele Międzynarodowej Komisji na rzecz Promocji Chińskich Spółdzielni Przemysłowych (ICCIC-Gung Ho), na czele z Przewodniczącym Michaelem Crook, oraz reprezentacja delegacji ZLSP na czele z Prezesem Januszem Paszkowskim, w skład której weszli przedstawiciele zrzeszonych spółdzielni pracy, zaproszonych spółdzielni innych branż oraz przedstawiciele Zarządu, Rady Nadzorczej i Biura Zarządu ZLSP.

Po oficjalnym powitaniu i przedstawieniu wszystkich delegacji, wyświetlone zostały dwa filmy – jeden prezentujący spółdzielczość chińską oraz strukturę i zakres działań ACFSMC i drugi dotyczący spółdzielczości polskiej, prezentujący przekrojowo wszystkie branże spółdzielcze z naciskiem na spółdzielczość pracy. ZLSP we współpracy ze Spółdzielnią Socjalną „Fajna Sztuka” przygotowało film w chińskiej wersji językowej. Spółdzielcy chińscy docenili szeroki zakres produktów i usług polskich spółdzielni, widząc w nich duży potencjał do nawiązania współpracy. Pan Zhang Wangshu wspomniał o wizycie delegacji chińskiej w dwóch polskich spółdzielniach – spółdzielni rolniczej i spółdzielni mleczarskiej pod Krakowem i o bardzo dobrym wrażeniu, które odnieśli. Zapewnił także o różnorodności produktów spółdzielni chińskich, które także mogą być przedmiotem współpracy. W podsumowaniu zaproponował konkretne obszary współpracy polsko-chińskiej, które zostały zaakceptowane przez stronę polską i będą opracowywane i realizowane do czasu kolejnego spotkania w roku 2015. Głos zabrali także polscy spółdzielcy, którzy w swoim imieniu podziękowali za spotkanie, a także zadali pytania dotyczące współpracy w ramach ich własnych branż spółdzielczych. Na zakończenie spotkania Prezes Paszkowski oficjalnie zaprosił chińskich spółdzielców do Polski w roku 2015.

 

logocecop

 

logotyp Coopedia

Agencja Rozwoju i Promocji

spoldzielczosc org www

Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości jest jednostką organizacyjną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy powołaną...

Więcej

Ośrodki SCSK

scsk.pl

Zapraszamy na stronę Spółdzielczych Centrów Szkoleniowo-Konferencyjnych

Zobacz