Najważniejsze tegoroczne wydarzenia światowego ruchu spółdzielczego odbyły się w dniach 1-5 listopada w Kapsztadzie, RPA. Głównym wydarzeniem było Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowego Związku Spółdzielczego (ICA), które po raz pierwszy w historii ICA miało miejsce na kontynencie afrykańskim.
Poza Zgromadzeniem Ogólnym zorganizowano szereg posiedzeń, warsztatów ikonferencji, z których najważniejsze to: posiedzenia Komisji Tematycznych ICA, organów wykonawczych Organizacji Sektorowych, Rad Regionalnych, posiedzenie Rady ICA, Zgromadzenia Ogólne Organizacji Sektorowych oraz warsztaty tematyczne i sesje plenarne dotyczące Projektu na Dekadę Spółdzielczą. Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy (ZLSP) reprezentowała 3-osobowa delegacja w następującym składzie: Janusz Paszkowski - Prezes Zarządu, Zdzisław Zatorski - Przewodniczący Rady Nadzorczej oraz Karolina Rojek - Asystentka Prezesa Zarządu.
W dniu 1 listopada odbyło się posiedzenie Komitetu Wykonawczego CICOPA oraz posiedzenie Komisji ICA ds. Zasobów Ludzkich. Członkowie Komitetu Wykonawczego podzielili się swoimi doświadczeniami i opiniami odnośnie działalności spółdzielczej w swoich krajach, a także odnieśli się do konieczności zunifikowania prawa spółdzielczego w różnych krajach i innych działań CICOPA. Przedyskutowali także najważniejsze kwestie dotyczące Zgromadzenia Ogólnego CICOPA, które odbyło się 2 listopada. Natomiast posiedzenie Komisji ICA skupiło się na ocenie pracy Dyrektora Generalnego w roku 2013.
W godzinach porannych w dniu 2 listopada odbyło się posiedzenie Rady ICA, natomiast w godzinach popołudniowych Zgromadzenie Ogólne CICOPA.
Na zakończenie przedstawiono zaproszenie na kolejne Zgromadzenie Ogólne, które odbędzie się w 2015 r. w tureckiej Antalyi oraz daty i miejsca następnych posiedzeń Rady ICA:
- 17-18 lutego 2014: Pekin, Chiny
- 5-6 czerwca 2014: Bruksela, Belgia
- 5-6 października 2014: Quebec, Kanada
Zgromadzenie Ogólne CICOPA, które również odbyło się w dniu 2 listopada, zostało podzielone na dwie części – w części porannej delegaci mieli możliwość wysłuchania raportu o spółdzielniach w przemyśle i usługach oraz przedyskutowania roli takich spółdzielni i powodów, dla których powinny być szeroko promowane. Natomiast popołudniowa część Zgromadzenia dotyczyła spraw statutowych. Najważniejsze z nich to: przedstawienie raportu z działalności w latach 2012-2013 (działania CICOPA zostały podzielone zgodnie z obszarami tematycznymi Projektu na Dekadę Spółdzielczą), przedstawienie sprawozdań finansowych za rok 2012 oraz budżetu na rok 2013, przedstawienie nowych organizacji członkowskich – Confecoop (Kolumbia), CNCT (Argentyna) i CSS (Irlandia) oraz rezygnacji z członkostwa – Coompanion (Szwecja), przedstawienie dokumentu strategicznego CICOPA na Dekadę Spółdzielczą, który podobnie jak plan działań, podzielony został zgodnie z obszarami tematycznymi Projektu na Dekadę Spółdzielczą, omówienie izatwierdzenie zmian w Regulaminach CICOPA i CECOP – m.in. określenie, jakie organizacje mogą ubiegać się o status członka pełnego i stowarzyszonego oraz ograniczenie procentowego udziału głosów członków stowarzyszonych do 25%, oraz dokonanie ratyfikacji dwóch kandydatów na przedstawicieli sektorowych wRadzie ICA, mianowicie Jose Carlos Guisado (IHCO) i Kathy Bardswick (ICMIF). Na zakończenie posiedzenia przedstawiony został kalendarz najbliższych posiedzeń CICOPA i CECOP.
W dniu 4 listopada odbyło się Zgromadzenie Ogólne ICA, które zostało podzielone na dwie sesje. Sesja poranna w całości skupiła się na wyborach. Przewodnicząca Komitetu Wyborczego, Hajah Armi Zainudin, przedstawiła kandydata na prezydenta ICA – Dama Pauline Green, kandydata na przedstawiciela młodzieży w Radzie ICA – Gabriela Ana Buffa, kandydatów na przedstawicieli organizacji sektorowych w Radzie – Kathy Bardswick i Jose Carlos Guisado oraz Wiceprezydentów dla każdego z Regionów ICA – Stanley Muchiri (Afryka), Ramón Imperial Zúñiga (Ameryki), Li Chunsheng (Azja-Pacyfik) oraz Dirk Lehnhoff (Europa). Wszystkie te kandydatury zostały ratyfikowane przez Zgromadzenie Ogólne w drodze głosowania jawnego. Następnie zaprezentowali się kandydaci do Rady ICA. W tym roku zgłoszona została rekordowo wysoka liczba kandydatów - 31 osób na 15 miejsc w Radzie. Każdyzkandydatówmiałmaksymalnie 2 minuty na zaprezentowanie swojej osoby. Jednym z Kandydatów do Rady ICA był Prezes Janusz Paszkowski, który był członkiem Rady przez dwie ubiegłe kadencje i jednocześnie pierwszym i jedynym przedstawicielem Polski w Radzie ICA. Po prezentacji kandydatów przedstawiona została procedura glosowania i oficjalnie przeprowadzono wybory w drodze głosowania tajnego, po którym nastąpiła przerwa wobradach.
Sesja popołudniowa Zgromadzenia Ogólnego została poświęcona sprawom statutowym: Dyrektor Generalny przedstawił raport z działalności, ratyfikowano wybór Dyrektora Generalnego stowarzyszenia belgijskiego (po przeniesieniu siedziby ICA do Brukseli) – nadal jest nim Charles Gould, Kathy Bardswick, Przewodnicząca Komisji ICA ds. Audytu i Kontroli, przedstawiła raport finansowy, a także dokonano wyboru audytora dla stowarzyszenia belgijskiego. Na zakończenie posiedzenia przedstawiono długo oczekiwane wyniki wyborów. Zgodnie z nimi do Rady ICA weszły następujące osoby:
- Ariel Guarco (Argentyna)
- Gregory Wall (Australia)
- Eudes de Freitas Aquino (Brazylia)
- Petar Stefanov (Bułgaria)
- Akira Banzai (Japonia)
- Monique Leroux (Kanada)
- Anne Santamäki (Finlandia)
- Jean-Louis Bancel (Francja)
- Carlo Scarzanella (Włochy)
- Won-Byung Choi (Korea)
- Evgeny Kuznetsov (Rosja)
- Seah Kian Peng (Singapur)
- Jan Anders Lago (Szwecja)
- Len Wardle (UK)
- Martin Lowery (USA)
Poza oficjalnymi spotkaniami Prezes Paszkowski odbył szereg spotkań z przedstawicielami różnych Organizacji spółdzielczych z całego świata, odnośnie współpracy i wizyt studyjnych w Polsce i zagranicą. Rozmowy prowadzone były m.in. z Yuzo Nagato – Prezydentem japońskiej organizacji spółdzielni pracy JWCU, Evgenym Kuznetsovem – Przewodniczącym Rady Centrosojusz Rosja, Petarem Stefanovem – Prezydentem CCU Bułgaria, Caferem Yüksel – Prezydentem tureckiej organizacji NCUT, Arielem Guarco – Prezydentem argentyńskiej organizacjiCOOPERAR, EudesdeFreitagAquino – Prezydentem Uniemd Brasil i Wiceprezydentem IHCO, oraz przedstawicielami chińskiej organizacji spółdzielczej ACFSMC: Li Chinsheng iZhand Wangshu, którzy pochlebnie komentowali wizytę chińskiej delegacji w Polsce we wrześniu bieżącego roku i z którymi uzgodniono dalszy rozwój współpracy polsko-chińskiej.