Najważniejsze tegoroczne wydarzenia światowego ruchu spółdzielczego odbyły się w dniach 1-5 listopada w Kapsztadzie, RPA. Głównym wydarzeniem było Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowego Związku Spółdzielczego (ICA), które po raz pierwszy w historii ICA miało miejsce na kontynencie afrykańskim.

Poza Zgromadzeniem Ogólnym zorganizowano szereg posiedzeń, warsztatów ikonferencji, z których najważniejsze to: posiedzenia Komisji Tematycznych ICA, organów wykonawczych Organizacji Sektorowych, Rad Regionalnych, posiedzenie Rady ICA, Zgromadzenia Ogólne Organizacji Sektorowych oraz warsztaty tematyczne i sesje plenarne dotyczące Projektu na Dekadę Spółdzielczą. Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy (ZLSP) reprezentowała 3-osobowa delegacja w następującym składzie: Janusz Paszkowski - Prezes Zarządu, Zdzisław Zatorski - Przewodniczący Rady Nadzorczej oraz Karolina Rojek - Asystentka Prezesa Zarządu.

W dniu 1 listopada odbyło się posiedzenie Komitetu Wykonawczego CICOPA oraz posiedzenie Komisji ICA ds. Zasobów Ludzkich. Członkowie Komitetu Wykonawczego podzielili się swoimi doświadczeniami i opiniami odnośnie działalności spółdzielczej w swoich krajach, a także odnieśli się do konieczności zunifikowania prawa spółdzielczego w różnych krajach i innych działań CICOPA. Przedyskutowali także najważniejsze kwestie dotyczące Zgromadzenia Ogólnego CICOPA, które odbyło się 2 listopada. Natomiast posiedzenie Komisji ICA skupiło się na ocenie pracy Dyrektora Generalnego w roku 2013.

W godzinach porannych w dniu 2 listopada odbyło się posiedzenie Rady ICA, natomiast w godzinach popołudniowych Zgromadzenie Ogólne CICOPA.

Posiedzenie Rady ICA było ostatnim posiedzeniem przed wyborami, dlatego też miało po części charakter podsumowujący 4-letnią kadencję. Posiedzenie oficjalnie otworzyła Dama Pauline Green, Prezydent ICA, która krótko omówiła prace Rady i najważniejsze działania, które udało się przez ostatnie 4lata. Podziękowała także wszystkim Członkom za ich pracę. Następnie Rada omówiła najważniejsze kwestie statutowe, w tym m.in: działania ICA dotyczące przeniesieniu siedziby ICA ze Szwajcarii do Belgii (proces likwidacji stowarzyszenia szwajcarskiego, który jest złożony i wiąże się z podjęciem wielu kroków prawnych, powinien zostać zakończony do dnia 31 grudnia 2013 r.); ostatnie zmiany kadrowe w ICA: po odejściu Betsy Dribben nowym Dyrektorem ds. Polityki został Rodrigo Gouveia, obecny Sekretarz Generalny EuroCoop iCCW. ICA ma także nowego Dyrektora ds. Komunikacji – jest nim Jan Schiettecatte. Nicola Huckerby, która do tej pory była Dyrektorem ds. Komunikacji, piastuje obecnie stanowisko Dyrektora ds. Tożsamości Spółdzielczej. Jest też nowy pracownik, który będzie zajmował się strategiami implementacji Projektu na Dekadę Spółdzielczą – jest to Hanan El-Youssef, która przez ostatnie półtora roku pracowała jako Specjalista ds. Polityki w Cooperatives Europe; działania zrealizowane w Europie, obu Amerykach, Azji i Pacyfiku oraz Afryce, dotyczące w dużej mierze implementacji Projektu na Dekadę Spółdzielczą, oraz nowy graficzny wizerunek spółdzielczy na Dekadę Spółdzielczą, który ma zastąpić wizerunek na Międzynarodowy Rok Spółdzielczości.

 

Na zakończenie przedstawiono zaproszenie na kolejne Zgromadzenie Ogólne, które odbędzie się w 2015 r. w tureckiej Antalyi oraz daty i miejsca następnych posiedzeń Rady ICA:

  • 17-18 lutego 2014: Pekin, Chiny
  • 5-6 czerwca 2014: Bruksela, Belgia
  • 5-6 października 2014: Quebec, Kanada

Zgromadzenie Ogólne CICOPA, które również odbyło się w dniu 2 listopada, zostało podzielone na dwie części – w części porannej delegaci mieli możliwość wysłuchania raportu o spółdzielniach w przemyśle i usługach oraz przedyskutowania roli takich spółdzielni i powodów, dla których powinny być szeroko promowane. Natomiast popołudniowa część Zgromadzenia dotyczyła spraw statutowych. Najważniejsze z nich to: przedstawienie raportu z działalności w latach 2012-2013 (działania CICOPA zostały podzielone zgodnie z obszarami tematycznymi Projektu na Dekadę Spółdzielczą), przedstawienie sprawozdań finansowych za rok 2012 oraz budżetu na rok 2013, przedstawienie nowych organizacji członkowskich – Confecoop (Kolumbia), CNCT (Argentyna) i CSS (Irlandia) oraz rezygnacji z członkostwa – Coompanion (Szwecja), przedstawienie dokumentu strategicznego CICOPA na Dekadę Spółdzielczą, który podobnie jak plan działań, podzielony został zgodnie z obszarami tematycznymi Projektu na Dekadę Spółdzielczą, omówienie izatwierdzenie zmian w Regulaminach CICOPA i CECOP – m.in. określenie, jakie organizacje mogą ubiegać się o status członka pełnego i stowarzyszonego oraz ograniczenie procentowego udziału głosów członków stowarzyszonych do 25%, oraz dokonanie ratyfikacji dwóch kandydatów na przedstawicieli sektorowych wRadzie ICA, mianowicie Jose Carlos Guisado (IHCO) i Kathy Bardswick (ICMIF). Na zakończenie posiedzenia przedstawiony został kalendarz najbliższych posiedzeń CICOPA i CECOP.

W dniu 4 listopada odbyło się Zgromadzenie Ogólne ICA, które zostało podzielone na dwie sesje. Sesja poranna w całości skupiła się™ na wyborach. Przewodnicząca Komitetu Wyborczego, Hajah Armi Zainudin, przedstawiła kandydata na prezydenta ICA – Dama Pauline Green, kandydata na przedstawiciela młodzieży w Radzie ICA – Gabriela Ana Buffa, kandydatów na przedstawicieli organizacji sektorowych w Radzie – Kathy Bardswick i Jose Carlos Guisado oraz Wiceprezydentów dla każdego z Regionów ICA – Stanley Muchiri (Afryka), Ramón Imperial Zúñiga (Ameryki), Li Chunsheng (Azja-Pacyfik) oraz Dirk Lehnhoff (Europa). Wszystkie te kandydatury zostały ratyfikowane przez Zgromadzenie Ogólne w drodze głosowania jawnego. Następnie zaprezentowali się kandydaci do Rady ICA. W tym roku zgłoszona została rekordowo wysoka liczba kandydatów - 31 osób na 15 miejsc w Radzie. Każdyzkandydatówmiałmaksymalnie 2 minuty na zaprezentowanie swojej osoby. Jednym z Kandydatów do Rady ICA był Prezes Janusz Paszkowski, który był członkiem Rady przez dwie ubiegłe kadencje i jednocześnie pierwszym i jedynym przedstawicielem Polski w Radzie ICA. Po prezentacji kandydatów przedstawiona została procedura glosowania i oficjalnie przeprowadzono wybory w drodze głosowania tajnego, po którym nastąpiła przerwa wobradach.

Sesja popołudniowa Zgromadzenia Ogólnego została poświęcona sprawom statutowym: Dyrektor Generalny przedstawił raport z działalności, ratyfikowano wybór Dyrektora Generalnego stowarzyszenia belgijskiego (po przeniesieniu siedziby ICA do Brukseli) – nadal jest nim Charles Gould, Kathy Bardswick, Przewodnicząca Komisji ICA ds. Audytu i Kontroli, przedstawiła raport finansowy, a także dokonano wyboru audytora dla stowarzyszenia belgijskiego. Na zakończenie posiedzenia przedstawiono długo oczekiwane wyniki wyborów. Zgodnie z nimi do Rady ICA weszły następujące osoby:

  • Ariel Guarco (Argentyna)
  • Gregory Wall (Australia)
  • Eudes de Freitas Aquino (Brazylia)
  • Petar Stefanov (Bułgaria)
  • Akira Banzai (Japonia)
  • Monique Leroux (Kanada)
  • Anne Santamäki (Finlandia)
  • Jean-Louis Bancel (Francja)
  • Carlo Scarzanella (Włochy)
  • Won-Byung Choi (Korea)
  • Evgeny Kuznetsov (Rosja)
  • Seah Kian Peng (Singapur)
  • Jan Anders Lago (Szwecja)
  • Len Wardle (UK)
  • Martin Lowery (USA)

Poza oficjalnymi spotkaniami Prezes Paszkowski odbył szereg spotkań z przedstawicielami różnych Organizacji spółdzielczych z całego świata, odnośnie współpracy i wizyt studyjnych w Polsce i zagranicą. Rozmowy prowadzone były m.in. z Yuzo Nagato – Prezydentem japońskiej organizacji spółdzielni pracy JWCU, Evgenym Kuznetsovem – Przewodniczącym Rady Centrosojusz Rosja, Petarem Stefanovem – Prezydentem CCU Bułgaria, Caferem Yüksel – Prezydentem tureckiej organizacji NCUT, Arielem Guarco – Prezydentem argentyńskiej organizacjiCOOPERAR, EudesdeFreitagAquino – Prezydentem Uniemd Brasil i Wiceprezydentem IHCO, oraz przedstawicielami chińskiej organizacji spółdzielczej ACFSMC: Li Chinsheng iZhand Wangshu, którzy pochlebnie komentowali wizytę ™chińskiej delegacji w Polsce we wrześniu bieżącego roku i z którymi uzgodniono dalszy rozwój współpracy polsko-chińskiej.

 

logocecop

 

logotyp Coopedia

cecopObraz nr 1

 

Agencja Rozwoju i Promocji

spoldzielczosc org www

Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości jest jednostką organizacyjną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy powołaną...

Więcej

Ośrodki SCSK

scsk.pl

Zapraszamy na stronę Spółdzielczych Centrów Szkoleniowo-Konferencyjnych

Zobacz