Od połowy 2009 r. ugrupowania polityczne i Rząd Polski przedkładają w Sejmie projekty aktów normatywnych, które w sposób oczywisty i jednoznaczny szkodzą Spółdzielczości. Projekty te nie są konsultowane ze środowiskiem spółdzielczym, które w większości nie akceptuje proponowanych zmian. 

Zmiany w ustawach dotyczących finansowania spółdzielni inwalidów i niewidomych, propozycja zmian dotyczących przekształceń spółdzielni pracy w spółki prawa handlowego w Ustawie o usuwaniu barier …, zmiany w Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych oraz projekt Ustawy o spółdzielniach nie są akceptowane w większości tych zapisów przez spółdzielców. Próby podejmowane przez Krajową Radę Spółdzielczą oraz niektóre Związki Rewizyjne interwencje w tych sprawach w Kancelarii Premiera, u Marszałka Sejmu a także u członków Rządu nie przynoszą rezultatów. Niezbędne jest podjęcie bardziej skutecznych kroków, które zapobiegną uchwaleniu i wprowadzeniu w życie niekorzystnych zapisów ustawowych.

Zarząd Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy wnioskuje o sporządzenie przez Krajową Radę Spółdzielczą wystąpienia do Międzynarodowego Związku Spółdzielczego, światowych i europejskich Spółdzielczych Związków Branżowych, a także Międzynarodowej Organizacji Pracy z wnioskiem o interwencję w tej sprawie u Prezydenta RP, Premiera RP, Marszałków Sejmu i Senatu, a także przewodniczących Klubów poselskich w Sejmie.

Wnioskujemy również o zwołanie możliwie krótkim terminie (wczesna wiosna 2011) Nadzwyczajnego Kongresu Polskiej Spółdzielczości, na którym spółdzielcy wyraziliby swoją opinię wobec zaproszonych gości z różnych ugrupowań politycznych o zmianach w prawie spółdzielczym. Krajowa Rada Spółdzielcza powinna również zaprotestować przeciwko tworzeniu i wysyłaniu do polskiego Rządu przez Związek Spólnota Pracy opinii niezgodnych z wolą większości spółdzielców, dotyczących przekształcenia spółdzielni pracy w spółki. Spólnota Pracy zrzesza około 40 spółdzielni pracy i nie ma prawa wypowiadać się autorytatywnie w imieniu całego środowiska  spółdzielczego liczącego blisko 800 spółdzielni (w wydruku ze strony internetowej Rządu RP nie umieszczono pism opiniujących ZLSP ani KRS, które były obiektywne, a jedynie niekorzystną opinię Spólnoty Pracy).

Uważamy, że jedynie Krajowa Rada Spółdzielcza ma prawo występować z opiniami w imieniu całego ruchu spółdzielczego, ponieważ ona reprezentuje polską Spółdzielczość.

 

logocecop

 

logotyp Coopedia

Agencja Rozwoju i Promocji

spoldzielczosc org www

Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości jest jednostką organizacyjną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy powołaną...

Więcej

Ośrodki SCSK

scsk.pl

Zapraszamy na stronę Spółdzielczych Centrów Szkoleniowo-Konferencyjnych

Zobacz