W dniach 13-14 marca 2012 r. odbyło się posiedzenie Rady Międzynarodowego Związku Spółdzielczego (ICA). Na spotkanie w Wenecji przybyli przedstawiciele m.in. Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Bułgarii, Szwecji, Finlandii, Singapuru, Chin, Włoch, Francji, Meksyku, czy Malezji. Poza członkami Rady ICA obecny był również Sekretarz Cooperatives Europe, Klaus Niederlander, a także zaproszeni goście, którzy przedstawili ciekawe prezentacje "Paul Skinner z Blue Marble Consulting, Mark Robinson-Field z Co-operatives UK oraz Alex Baker, Manager ds. Komunikacji ICA. Polskę reprezentował Pan Janusz Paszkowski, Prezes Zarządu Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy, oraz Pani Karolina Rojek, Asystentka Prezesa Zarządu ZLSP.

Pierwszy dzień obrad (13 marca) rozpoczął się od Sesji Strategicznej Rady ICA. Dama Pauline Green, Prezydent ICA, powitała przybyłych gości i oficjalnie otworzyła posiedzenie. Następnie Paul Skinner dyrektor Blue Marble Consulting wygłosił przemówienie oparte na artykule jego autorstwa dotyczącym przyszłości spółdzielczości widzianej oczami osoby niebędącej spółdzielcą. Prezentacja multimedialna, która towarzyszyła wystąpieniu, pokazała nowe możliwości rozwoju ruchu spółdzielczego m.in. przedstawiała koncept „otwartej spółdzielczości” – według Paula Skinnera spółdzielnie powinny być bardziej widoczne w Internecie, szczególnie na portalach społecznościowych i tematycznych stronach internetowych. Dzięki temu w łatwy i stosunkowo niedrogi sposób uda im się dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, głównie do młodych ludzi, którzy tworzą grupę społeczną najchętniej korzystającą z Internetu. Jest to także bardzo efektywna forma promocji. Przemówienie Paula Skinnera zostało przyjęte przez większość członków Rady bardzo pozytywnie. Dominowały komentarze mówiące, że wnioski przedstawione przez Paula Skinnera dają nowe spojrzenie na wyzwania stojące przed ruchem spółdzielczym i proponują innowacyjne możliwości rozwoju spółdzielczości.

Następnie głos zabrał Charles Gould, Dyrektor Generalny ICA. Na początku swojego wystąpienia zaproponował dyskusję, która miała na celu znalezienie głównych przeszkód dla rozwoju spółdzielczości, po czym skomentował i omówił stworzoną przez członków Rady listę przeszkód i zaproponował konkretne strategie dla ich pokonania i poprawy sytuacji ruchu spółdzielczego. Najczęściej powtarzające się wyzwania dla spółdzielczości to:

  • zainteresowanie młodych ludzi działalnością spółdzielczą i przyciągnięcie ich do ruchu,
  • promowanie ruchu spółdzielczego, jako alternatywnego modelu biznesu dla obecnie popularnego tradycyjnego modelu biznesu,
  • polepszenie współpracy na wszystkich szczeblach ruchu spółdzielczego i pomiędzy wszystkimi organizacjami, grupami roboczymi, czy organizacjami sektorowymi,
  • a także zapewnienie odpowiednich szkoleń i programu edukacyjnego dla obecnej i przyszłej kadry pracującej w instytucjach i jednostkach spółdzielczych.

Po żywej i owocnej dyskusji nastąpiło podsumowanie wniosków, które stworzyły listę strategii na pokonanie przeszkód w rozwoju spółdzielczości na świecie. Następnie odbyły się posiedzenia poszczególnych Komisji – Komisji ds. Zarządzania, Komisji ds. Członkostwa, Komisji ds. Budżetu oraz Komisji  ds. Kadr, której członkiem jest Prezes Janusz Paszkowski.

Zgodnie z raportem Komisji ds. Budżetu, ICA prezentuje zadowalające wyniki finansowe, jednak konieczne jest wprowadzenie pewnych zmian i zwiększenie kontroli wydatków. Ponadto pojawił się problem, który ma znaczący wpływ na sytuację finansową ICA i jednocześnie ściśle wiąże się z kwestiami członkostwa – mianowicie spora grupa organizacji członkowskich nie płaci na czas składek lub w ogóle uchyla się od ich płacenia. Problem ten zgłosiła również Komisja ds. Członkostwa, która zaproponowała przeprowadzenie dokładnej analizy obecnej formuły składek członkowskich i wprowadzenie na podstawie wyciągniętych wniosków odpowiednich zmian. Obecna forma tej formuły nie jest dostosowana do różnej, czasami wyraźnie odmiennej, sytuacji finansowej wszystkich organizacji. Ponadto Komisja ds. Członkostwa zaproponowała uściślenie zasad przyjmowania nowych członków ICA.

Obrady Komisji ds. Kard rozpoczęły się od przedstawienia i omówienia Celów Wykonawczych Dyrektora Generalnego na rok 2012, do których należą m.in. następujące działania:

  • rozwinięcie efektywnego systemu zarządzania personelem,
  • wprowadzenie odpowiednich strategii biznesowych, które zapewnią ICA stabilną platformę operacyjną,
  • zaproponowanie i wprowadzenie zmian do formuły składek członkowskich,
  • zapewnienie efektywnego i zrównoważonego zarządzania finansami,
  • zaangażowanie w nowe działania biznesowe, np. przejęcie domeny .coop, stworzenie nowego stanowiska – mianowicie Dyrektora ds. Rozwoju Biznesu i wybór odpowiedniego kandydata na to stanowisko,
  • skuteczne realizowanie działań zaplanowanych na Międzynarodowym Rok Spółdzielczości (m.in. przygotowanie targów Expo w Manchesterze i towarzyszących im uroczystości zakończenia Międzynarodowego Roku Spółdzielczości),
  • czy szeroko zakrojona promocja spółdzielczości w mediach (radio, telewizja, Internet, w tym coraz bardziej popularne portale społecznościowe). Członkowie Komisji nie zgłosili zastrzeżeń do planowanych celów wykonawczych na rok 2012.

Następnym istotnym punktem obrad Komisji była dyskusja na temat przyznania w roku 2012 specjalnej Nagrody Pionierów z Rochdale. Nagroda ta przyznawana jest co dwa lata począwszy od roku 2001 osobom, które wniosły znaczący wkład w rozwój i promocję spółdzielczości. Podczas Zgromadzenia Ogólnego ICA w 2011 r. Jean-Louis Bancel, członek Rady ICA, zgłosił propozycję przyznania specjalnej nagrody za zasługi podczas Międzynarodowego Roku Spółdzielczości. Ta Nagroda miałaby zostać wręczona w Manchesterze podczas uroczystości zamknięcia Roku 2012. Podczas posiedzenia Komisji ds. Kadr, członkowie rozważali, czy powinna istnieć tylko jedna kategoria, mianowicie dla osób, które miały znaczący wpływ na międzynarodową promocję spółdzielczości, czy też warto stworzyć odzielną kategorię dla młodych spółdzielców i docenić ich działania? Najczęściej powtarzały się opinie, że należy starannie przemyśleć kategorie Nagrody, ponieważ niezwykle trudno jest zmierzyć poziom zaangażowania kandydata w promocję spółdzielczości. Kategorie powinny być, zatem bardziej konkretne i odnosić się do działań, które można ocenić, a nie do wieku kandydatów.

Ponadto Komisja doszła do wniosku, że należy podnieść prestiż Nagrody poprzez nominacje osób o wysokiej randze. Sporną kwestią okazała się jawność nominacji – niektórzy członkowie Komisji byli zdania, że nominacje powinny zostać tajne aż do momentu ogłoszenia wyników i wręczenia Nagrody, niektórzy zaś, między innymi Prezes Janusz Paszkowski, byli zdania, że już sama nominacja do Nagrody jest dużym wyróżnieniem i istotnym czynnikiem motywującym do dalszych działań, dlatego też nominacje powinny być podawane do publicznej wiadomości.

Drugi dzień obrad (14 marca) otworzył Charles Gould, który podsumował priorytety polityczne oraz zakres obowiązków Grupy Roboczej ds. Rewizji Zasad i Wytycznych ICA (oba dokumenty członkowie Rady dostali odpowiednio wcześniej do wglądu), a także dokonał prezentacji raportu Dyrektora Generalnego, z podkreśleniem najważniejszych wyzwań stojących przed ICA – m.in. światowa promocja spółdzielczości, przyciągnięcie młodych ludzi do ruchu i zaangażowanie ich w działalność spółdzielczą, czy przejęcie domeny .coop, co stanowi dużą szansę biznesową i tym samym szansę rozwoju dla ICA.

Następnie odbyła się telekonferencja z Alex Baker, Managerem ds. Komunikacji podczas Międzynarodowego Roku Spółdzielczości, która zaprezentowała możliwości wykorzystania portali społecznościowych do celów promocyjnych; jako przykład wykorzystała portal Twitter. Prezentacja spotkała się z pozytywnym przyjęciem przez członków Rady i przychylnymi komentarzami.

Kolejnym mówcą był Mark Robinson-Field z Co-operatives UK, który opowiedział o planowanych uroczystościach zamknięcia Międzynarodowego Roku Spółdzielczości. Wydarzenia te będą miały miejsce na przełomie października i listopada 2012 r. w Manchesterze w Anglii. Agenda dotycząca tych wydarzeń wygląda następująco:

  • 28 października – posiedzenie poszczególnych Komisji,
  • 29 października – posiedzenie Rady ICA,
  • 30 października – odbędzie się Spotkanie Przywódców oraz Forum Spółdzielcze, które potrwa do 2 listopada,
  • 31 października nastąpi oficjalne otwarcie targów ICAExpo. Targi potrwają do 2 listopada,
  • 31 października-1 listopada – w tych dniach odbędzie się Zgromadzenie Ogólne ICA,
  • 2 listopada nastąpi oficjalne zamknięcie wszystkich uroczystości i tym samym zakończenie Międzynarodowego Roku Spółdzielczości.

Poza wyżej wymienionymi wydarzeniami, organizatorzy zapewnią przybyłym gościom również inne atrakcje m.in. liczne warsztaty tematyczne i konferencje, oraz „żywe wystawy” dotyczące spółdzielczości – Co-operative Living oraz Co-operation Street – które umożliwią zwiedzającym zobaczenie, jak w praktyce wygląda praca spółdzielcza i w jaki sposób działają spółdzielnie. W imieniu organizatorów Mark Robinson-Field serdecznie zaprosił do licznego uczestnictwa w powyższych wydarzeniach i zaangażowania się w uroczystości zamknięcia Międzynarodowego Roku Spółdzielczości, gdyż jest to niesamowita okazja do promocji własnej organizacji i do nawiązania nowych kontaktów. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.manchester2012.coop.

Po prezentacjach wyświetlone zostały dwa filmy. Pierwszy z nich dotyczył obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet i rozpoczynał się od wypowiedzi damy Pauline Green, która jest pierwszą w historii kobietą stojącą na czele ICA. Film ukazywał przykłady spółdzielczej działalności kobiet z całego świata. Natomiast drugi film pokazywał uroczystości rozpoczęcia Międzynarodowego Roku Spółdzielczości w kilku wybranych krajach. Jako komentarz do tego filmu, członkowie Rady opowiedzieli o obchodach Międzynarodowego Roku Spółdzielczości w swoich krajach. Prezes Janusz Paszkowski wspomniał o planowanym podpisaniu paktu dotyczącego ekonomii społecznej. Pakt ten ma zostać podpisany pomiędzy polskim rządem, a polskimi spółdzielniami i stanowi dużą szansę dla rozwoju spółdzielczości w Polsce. Prezes Paszkowski poinformował również o bardzo udanej Spartakiadzie – międzynarodowych zawodach, które odbyły się w Wiśle i na które przybyli spółdzielcy z różnych krajów. Była to świetna okazja do integracji i wspólnego świętowania Międzynarodowego Roku Spółdzielczości.

Następnie przedstawione zostały raporty z obrad poszczególnych Komisji. Po przerwie poruszona została istotna kwestia, która spowodowała ożywioną dyskusję, było to przejęcie domeny .coop. Członkowie Rady mieli bardzo podzielone opinie na ten temat – dla jednych jest to wielka szansa biznesowa, która przyniesie znaczące dochody, a tym samym pozwoli na ustabilizowanie sytuacji finansowej i rozwój ICA, dla innych jest to raczej niepewny biznes, który niesie za sobą ryzyko strat. Niektórzy członkowie Rady pozostali sceptyczni, mimo pozytywnych wyników przeprowadzonego procesu due dilligence, zaś członkowie popierający ten projekt byli zdania, że należy podpisać porozumienie (Memorandum of Understanding) pomiędzy ICA, a firmą NCBA, która jest obecnym właścicielem domeny.

Na zakończenie spotkania omówiono kwestie funduszu ICA w Indiach i możliwości rozdzielenia środków finansowych tego funduszu oraz dokonano analizy i podsumowania dotychczasowej pracy nowego zespołu – Rada jest zadowolona z zatrudnienia nowych pracowników i niezwykle docenia ich pomoc w realizowaniu zaplanowanych projektów. Ostatnim punktem posiedzenia był wybór miejsca spotkania Rady na wiosnę 2013 roku. Członkowie Rady zostali zaproszeni przez Evgeniego Kuznetsowa do Moskwy w kwietniu przyszłego roku; po czym Felice Scalvini, Wiceprezydent ICA, oficjalnie zamknął posiedzenie Rady ICA.

 

logocecop

 

logotyp Coopedia

cecopObraz nr 1

 

Agencja Rozwoju i Promocji

spoldzielczosc org www

Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości jest jednostką organizacyjną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy powołaną...

Więcej

Ośrodki SCSK

scsk.pl

Zapraszamy na stronę Spółdzielczych Centrów Szkoleniowo-Konferencyjnych

Zobacz