16.06.2015r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek grupy posłów na sejm dotyczący prawa spółdzielczego w zakresie przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę prawa handlowego. Trybunał rozważając tę kwestię doszedł do wniosku, że przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę prawa handlowego jest dopuszczalne w świetle obowiązujących przepisów.

Wypowiedział się jednak negatywnie w przypadku procedury tego przekształcenia, np. kwestia udziału w podziale majątku członków spółdzielni którzy nie chcą przystąpić do spółki według Trybunału rozstrzygnięta została w sposób niezgodny z Konstytucją. Trybunał zakwestionował jeszcze inne przepisy proceduralne. W szerokim uzasadnieniu mającym 22 strony, Trybunał wskazał inne przepisy które można by poddać ocenie Trybunału. Sędzia sprawozdawca Maria Gintowt- Jankowicz oraz uczestniczący w postępowaniu jako konsultanci- Prezes Jerzy Szreter z Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Inwalidów i Spółdzielni Niewidomych oraz Mecenas Katarzyna Kaźmierska, Dyrektor Delegatury ZLSP w Lublinie wspomagający wystąpienie sędziego sprawozdawcy wyrazili zadowolenie z tak kompleksowej oceny dotyczącej zmiany prawa spółdzielczego. 

 

 

 

logocecop

 

logotyp Coopedia

Agencja Rozwoju i Promocji

spoldzielczosc org www

Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości jest jednostką organizacyjną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy powołaną...

Więcej

Ośrodki SCSK

scsk.pl

Zapraszamy na stronę Spółdzielczych Centrów Szkoleniowo-Konferencyjnych

Zobacz