Sprawozdanie z łącznych obrotów wynoszących ponad dwa biliony dolarów amerykańskich oraz przedstawienie jak spółdzielczość odpowiedziała na kryzys związany z COVID-19 i przyczyniła się do realizacji celu 13 SDGs (Działania na rzecz klimatu).

Międzynarodowy Związek Spółdzielczy (ICA) oraz Europejski Instytut Badań nas Spółdzielczością i Przedsiębiorstwami Społecznymi (Euricse) zaprezentowały dziś podczas międzynarodowego webinarium Światowy Monitor Spółdzielczy- edycja 2020.

Sprawozdanie jest dziewiątym corocznym raportem i bada wpływ gospodarczy i społeczny największych spółdzielni i towarzystw wzajemnych na całym świecie, przedstawiając ranking Top 300, rankingi sektorowe oraz analizę odpowiedzi na obecne globalne wyzwania jakimi są Covid-19 i zmiany klimatyczne.  

Sprawozdanie do pobrania

Wyniki za 2020 r.

Top 300 spółdzielni i towarzystw wzajemnych odnotowuje łączne obroty w wysokości ponad dwóch bilionów USD (2 146 mld USD), w oparciu o dane finansowe z 2018 roku. Organizacje te działają w różnych sektorach gospodarki, przy czym na czele listy znajdują się sektory rolniczy (104 przedsiębiorstwa) i ubezpieczeniowy (101 przedsiębiorstw). Sektor handlu hurtowego i detalicznego stanowi trzeci co do wielkości sektor gospodarczy (57 przedsiębiorstw).
Tegoroczne wyniki pokazują, że największe spółdzielnie radzą sobie dobrze, a różnice w czołowych pozycjach w poszczególnych sektorach są niewielkie. W rankingu Top 300 opartym na obrotach, Groupe Crédit Agricole (Francja) zajęła pierwsze miejsce, podobnie jak w roku ubiegłym, natomiast Groupe BPCE (Francja) zamieniła się z niemiecką Grupą REWE, która obecnie zajmuje drugie miejsce. Większość z 300 najlepszych przedsiębiorstw pochodzi z najbardziej uprzemysłowionych krajów, takich jak Stany Zjednoczone (74 przedsiębiorstwa), Francja (44 przedsiębiorstwa), Niemcy (30 przedsiębiorstw) i Japonia (24 przedsiębiorstwa).

TOP 300 Monitor

W rankingu Top 300 opartym na stosunku obrotów do produktu krajowego brutto (PKB) per capita - który odnosi obroty przedsiębiorstwa do zamożności kraju - dwie indyjskie spółdzielnie produkcyjne zajmują pierwsze i drugie miejsce: IFFCO i Mleczarska Federacja Spółdzielcza Gujarat (Guajarat Cooperative Milk Marketing Federation Limited).
Jeśli chodzi o najliczniej reprezentowane sektory, na czele listy sektorów rolnictwa i przemysłu spożywczego znajduje się japoński Zen-Noh, w przemyśle i usługach komunalnych - Corporación Mondragón (Hiszpania), a w handlu hurtowym i detalicznym - niemiecka Grupa REWE.  

Odpowiedź spółdzielni na pandemię

Rok 2020 zapisze się jako rok globalnego kryzysu na niespotykaną dotąd skalę: COVID19. Pomimo ogromnego wpływu kryzysu na zdrowie, spółdzielnie okazały się odporne i innowacyjne.

Monitor zawiera opis spółdzielni freelancerów SMART i jej działań na rzecz pomocy swoim członkom, głównie z sektora kultury i sztuk kreatywnych.

Cel 13 Zrównoważonego Rozwoju

Tegoroczny raport został wzbogacony o analizę Top 300 oraz trzynastego Celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ (Działania na rzecz klimatu). Studium przypadku związane z SDG 13, które jest dokładnie opisane w raporcie to przykład Rabobank z Holandii, który stosuje innowacyjną bankowość na rzecz świadomości klimatycznej. Oprócz tej analizy, w rozdziale znajduje się wywiad z Peterem Westallem, Dyrektorem ds. Wartości w Midcounties (Wielka Brytania).

Podczas krótkiej wideo konferencji online 20 stycznia br., na której zaprezentowano wyniki tegorocznego ŚMS, Bruno Roelants’a, Dyrektora generalnego MZS powiedział:

“Globalna pandemia nadwerężyła wiele firm, ale jak przeczytacie w tym raporcie, wiele dużych spółdzielni wkroczyło do akcji, aby pomóc pracownikom, członkom i społecznościom zmierzyć się ze zdrowotnymi i ekonomicznymi skutkami COVID 19. Chcieliśmy podziękować nowopowstałemu zespołowi doradców ICA International Cooperative Entrepreneurship Think Tank (ICETT), grupie dużych spółdzielni zaangażowanych w strategiczne myślenie o przedsiębiorczości spółdzielczej, za wkład w tegoroczny World Cooperative Monitor, jak również organizacjom, które dostarczyły swoje dane, a także osobom wspierającym tegoroczną edycję za umożliwienie jej wydania.”.

Pan Gianluca Salvatori, Sekretarz Generalny Euricse, powiedział:

"Rok 2020 postawił nas przed koniecznością rozwiązania kryzysowej sytuacji społecznej bez uszczuplania naszej gospodarki. Tak jak to zawsze miało miejsce w przypadku spółdzielni. Model spółdzielczy jest więc bardziej aktualny niż kiedykolwiek. A zadaniem Monitora jest pokazanie, jak ten model jest w stanie sprostać poważnym wyzwaniom, aktywizując znaczące środki za pośrednictwem dużych organizacji, bez kompleksu niższości."

Skrót najważniejszych danych dostępny TUTAJ

 

logocecop

 

logotyp Coopedia

Agencja Rozwoju i Promocji

spoldzielczosc org www

Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości jest jednostką organizacyjną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy powołaną...

Więcej

Ośrodki SCSK

scsk.pl

Zapraszamy na stronę Spółdzielczych Centrów Szkoleniowo-Konferencyjnych

Zobacz