Od wczoraj została udostępniona możliwość składania wniosków o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Pula środków przewidziana w tym instrumencie wsparcia jest ograniczona, należy jak najszybciej składać wnioski zgodnie z instrukcją zamieszczoną na stronie: https://pfrsa.pl/tarcza-finansowa-pfr/tarcza-finansowa-pfr-dla-mmsp.html Jest tutaj umieszczona również lista banków, w tym spółdzielczych, które przystąpiły do Tarczy. Wnioski będzie można składać za pośrednictwem bankowości elektronicznej.


Wsparcie, jakie będą mogły uzyskać spółdzielnie pracy uzależnione jest od tego, do jakiej grupy przedsiębiorców (mikro, małych i średnich lub dużych) zalicza się spółdzielnia oraz od skali spadku obrotów. Wsparcie przyznawane będzie na okres do 3 lat.

W przypadku PES działających jako mikroprzedsiębiorcy (obrót do 2 mln euro i nie więcej niż 9 pracowników), których obroty spadły o co najmniej 25%, prowadzących działalność według stanu na 31 grudnia 2019 r. i nie zalegających z płatnością składek i podatków możliwe będzie uzyskanie do 324 tys. zł subwencji. Jej wysokość zależeć będzie od poziomu zatrudnienia i poziomu spadku obrotów. 75% przyznanej subwencji będzie mogło zostać umorzone pod warunkiem, że po 12 miesiącach podmiot będzie dalej prowadził działalność gospodarczą (25% umorzenia) i utrzyma średni poziom zatrudnienia przez 12 miesięcy (do 50% umorzenia).

W przypadku spółdzielni działających jako mali lub średni przedsiębiorcy (obrót do 50 mln euro lub suma bilansowa do 43 mln euro oraz od 10 do 249 zatrudnionych pracowników), których obroty spadły o co najmniej 25%, prowadzący działalność według stanu na 31 grudnia 2019 r. i nie zalegających z płatnością składek i podatków możliwe będzie uzyskanie do 3,5 mln zł subwencji. Jej wysokość zależeć będzie od przychodów za 2019 r. oraz od poziomu spadku obrotów. 75% przyznanej subwencji będzie mogło zostać umorzone pod warunkiem, że po 12 miesiącach podmiot będzie dalej prowadził działalność gospodarczą (25% umorzenia) i utrzyma średni poziom zatrudnienia przez 12 miesięcy (do 25% umorzenia). Ponadto umorzenie 25% uzależnione będzie od poniesionej przez przedsiębiorcę straty.

Wnioski można składać za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Lista banków, w tym banków spółdzielczych, które przystąpiły do Tarczy, znajduje się na stronie internetowej Polskiego Funduszu Rozwoju.

 

 

logocecop

 

logotyp Coopedia

Agencja Rozwoju i Promocji

spoldzielczosc org www

Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości jest jednostką organizacyjną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy powołaną...

Więcej

Ośrodki SCSK

scsk.pl

Zapraszamy na stronę Spółdzielczych Centrów Szkoleniowo-Konferencyjnych

Zobacz