Pierwsze spotkanie w ramach europejskiego projektu „Saving Jobs!” odbyło się w Manchesterze. Projekt ma na celu poprawę warunków przekształcania przedsiębiorstw w formę akcjonariatu pracowniczego poprzez powoływanie spółdzielni oraz podnoszenie świadomości na temat korzyści płynących ze spółdzielczej formy gospodarowania.

sj1

Ideą projektu, który będzie trwał do roku 2017, jest upowszechnianie wiedzy i doświadczeń zgromadzonych w ciągu ostatnich 30 lat w Hiszpanii, organizacjom partnerskim z takich krajów, jak Wielka Brytania, Polska i Dania. Za pośrednictwem partnera projektu, sieci REVES (Sieć Miast i Regionów na rzecz Ekonomii Społecznej) wiedza ta powinna również trafić bezpośrednio do władz lokalnych.

Hiszpania posiada wieloletnią tradycję w przekształcaniu przedsiębiorstw w spółdzielnie. Pracownicy dokonywali takich przekształceń m.in. w wyniku kryzysu, upadłości firmy jak również w sytuacjach, kiedy prywatni właściciele przechodzili na emeryturę nie pozostawiając następców.

Spotkanie inauguracyjne.

Spotkanie w Manchesterze było punktem wyjścia do rozpoczęcia przygotowań nad konkretnymi narzędziami, warsztatami, seminariami oraz innymi działaniami oferowanymi przez hiszpańskich ekspertów ze strony koordynatora projektu - COCETA (Hiszpańskiej Konfederacji Spółdzielni Pracy) organizacjom partnerskim i pozostałym interesariuszom.

Delegacje z europejskich organizacji, tj. Co-operatives UK, Kooperationen z Danii oraz Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy (ZLSP) z Polski zdały sprawozdanie z lokalnych uwarunkowań przekształceń przedsiębiorstw w akcjonariat pracowniczy oraz sytuacji spółdzielni pracy w ich krajach.

W Polsce, słowo „spółdzielnia” często powoduje negatywne skojarzenia z komunizmem, korupcją i biurokracją. Korzyści płynące z prowadzenia działalności w formie spółdzielni pracy nie są też dobrze znane np.: Wielkiej Brytanii i Danii, pomimo, że kraje te posiadają silnie zakorzenioną kulturę pracy dla wspólnego dobra. Hiszpania, nawet przy dużym doświadczeniu i silnym sektorze spółdzielczości pracy, wciąż boryka się z trudnościami takimi jak brak prawnie określonych zasad dotyczących przekształceń przedsiębiorstw w akcjonariat pracowniczy.

REVES, europejska organizacja ekonomii społecznej z siedzibą w Brukseli, również biorąca udział w tym projekcie, dokona obszernej analizy sytuacji w tych krajach.

W trakcie realizacji projektu odbędą się spotkania, warsztaty i seminaria w każdym z krajów partnerskich. Uczestnicy projektu będą też mieli okazję odwiedzić konkretne spółdzielnie w Hiszpanii, które powstały w wyniku przekształceń. Podsumowaniem prac będzie seminarium zamykające projekt, które odbędzie się w Brukseli.

Zalety spółdzielni pracy  

Spółdzielnie pracy – oparte na samozatrudnieniu członków pracujących kolektywnie – stanowią model, który wspiera działania mające na celu poprawę życia ludzi i społeczności. Opierają się na spółdzielczych wartościach tj. demokracji, solidarności i odpowiedzialności. W przeciwieństwie do tradycyjnych przedsiębiorstw, w spółdzielni pracownicy – członkowie biorą udział w podziale zysków wypracowanych przez całą organizację jak również mają demokratyczny wpływ na sposób zarządzania i kierunek rozwoju firmy.

Ten model udowodnił już swoją skuteczność tworząc i zapewniając trwałe oraz godne miejsca pracy, przyczyniając się do polepszania jakości życia i dobrobytu pracowników i ich rodzin oraz promując społecznościowy, lokalny sposób na rozwój gospodarczy.

Jak pokazały badania, spółdzielnie pracy wykazują się również większą odpornością na kryzys niż konwencjonalne przedsiębiorstwa. Zysk nie jest ich głównym celem, co pozwala im radzić sobie lepiej w czasie zawirowań gospodarczych. Ponadto, właściciele-pracownicy są bardziej zaangażowani w realizację zadań na swoich miejscach pracy niż tradycyjni pracownicy, co powoduje, że spółdzielnie często mogą pochwalić się lepszą produktywnością niż inne przedsiębiorstwa.

----

Projekt ten jest finansowany z funduszy Komisji Europejskiej

Komunikat ten odzwierciedla jedynie opinie autorów, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za treści w nim zawarte.

 

Kontakt:

Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy (ZLSP)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

logocecop

 

logotyp Coopedia

Agencja Rozwoju i Promocji

spoldzielczosc org www

Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości jest jednostką organizacyjną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy powołaną...

Więcej

Ośrodki SCSK

scsk.pl

Zapraszamy na stronę Spółdzielczych Centrów Szkoleniowo-Konferencyjnych

Zobacz