Spółdzielczość na świecie
Ponad 12 % ludzkości jest częścią ruchu spółdzielczego składającego się z 3 milionów przedsiębiorstw spółdzielczych istniejących na świecie. Oferują pracę 10 % osób aktywnych zawodowo na wszystkich kontynentach. 300 największych światowych organizacji generuje obroty na poziomie ponad 2 miliardów dolarów. To dane opublikowane w 2019 r. w Światowym Monitorze Spółdzielczym.
Międzynarodowy Związek Spółdzielczy, to jedna z najstarszych (założona w 1895 roku) oraz największych (zrzeszająca ponad 1,2 miliardy osób zrzeszonych w spółdzielniach na wszystkich kontynentach) organizacja pozarządowa na świecie. Reprezentuje i służy spółdzielniom w wielu różnych branżach, m.in. w bankowości, rolnictwie, sektorze zdrowotnym, ubezpieczeniowym, wytwórczym, mieszkaniowym, usługowym, konsumenckim i wielu innych. Jest „strażnikiem” Deklaracji Spółdzielczej Tożsamości, która zawiera 10 kluczowych wartości i 7 Międzynarodowych Zasad Spółdzielczych, które stanowią wspólny mianownik działania dla wszystkich spółdzielni, niezależnie od regionu czy branży.
Odpowiednikiem MZS w Europie, a jednocześnie jego europejską organizacją, jest Cooperatives Europe. Zrzeszając 140 milionów indywidualnych członków, będących właścicielami 176 tysięcy przedsiębiorstw spółdzielczych, tworzących 4,7 miliona miejsc pracy, jest największą organizacją pozarządową w Europie.
CECOP, czyli Europejska Konfederacja Spółdzielni Pracy, Spółdzielni Socjalnych i Przedsiębiorstw Partycypatywnych jest z kolei tzw. organizacją sektorową. Reprezentuje bowiem 25 krajowych zrzeszeń spółdzielni wytwórczych działających w 15 europejskich krajach. Łącznie reprezentuje więc 40 000 przedsiębiorstw spółdzielczych zatrudniających 1,3 miliona osób.
Do CECOP należy m.in. Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy, a jego Prezes, Pan Janusz Paszkowski, pełni jednocześnie funkcję Wiceprezydenta CECOP.