Trwałe Oddziaływanie post

W 2021 roku CECOP, czyli Europejska Konfederacja Spółdzielni Pracy opublikowała raport zatytułowany "Trwałe Oddziaływanie. Pomiar wpływu społecznego spółdzielni pracy i spółdzielni socjalnych w Europie: Włochy i Hiszpania". 

Raport, którego współautorami są organizacje członkowskie CECOP:  Confcooperative Federsolidarietà z Włoch oraz COCETA z Hiszpanii, pokazuje, jak spółdzielnie mogą promować zrównoważony rozwój gospodarczy, społeczny i ekologiczny w swoich społecznościach w sposób zintegrowany, demokratyczny i oparty na współpracy. Przedstawia konkretne i funkcjonalne przykłady narzędzi oceny wpływu społecznego, które mają swoje zastosowanie we Włoszech i Hiszpanii.

Publikacja pt. „Trwałe oddziaływanie” jest dzisiaj dostępna również w języku polskim, a jej wydawcą jest Związek Lustracyjny Spółdzielni. 

Zapraszamy do zapoznania się z raportem w zakładce DO POBRANIA.

#EUSES

Długo wyczekiwany przez Związek Lustracyjny Spółdzielni Europejski  Szczyt Ekonomii Społecznej 2021 już za nami! Tylko dwa dni, a tyle wrażeń. Poniżej dzielimy się bardziej ogólnymi informacjami oraz wybranymi sesjami, które szczególnie zapadły nam w pamięci, w tym sesji z udziałem naszej przedstawicielki Pani Joanny Brzozowskiej Wabik.

Europejski Szczyt Ekonomii Społecznej # EUSES miał się odbyć już w zeszłym roku, podczas niemieckiej prezydencji w Radzie UE. Z powodu pandemii COVID-19 niestety organizatorzy zdecydowali o jego przełożeniu na 26-27 maja br.

Szczyt #EUSES miał stanowić forum wymiany poglądów na temat roli ekonomii społecznej w Europie jako czynnika rozwoju gospodarczego i włączenia społecznego. Miał być również okazją do dyskusji na temat tego, jak ekonomia społeczna może pomóc w przekształceniu gospodarki po pandemii poprzez promowanie zrównoważonych modeli gospodarczych w ramach zielonej i cyfrowej transformacji w Europie.

Dla ZLSP i wielu innych organizacji reprezentujących spółdzielczość w Europie dodatkowym impulsem do uczestnictwa w wybranych sesjach w ramach #EUSES była możliwość udziału w konsultacjach dotyczących Unijnego Planu Działania na rzecz Ekonomii Społecznej.

26 maja podczas otwarcia Szczytu, głos zabrała m.in. Pani Christina Schweng, Przewodnicząca Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES), która podkreśliła, że w okresie odbudowy po pandemii, ważną rolę w Agendzie UE będzie pełniła zielona i cyfrowa transformacja. O powodzeniu obu zadecydują partnerstwa budowane między aktorami Ekonomii Społecznej.

Słowa Pani Schweng, wybrzmiały na pewno na niejednej sesji #EUSES, w tym na sesji na temat wkładu ekonomii społecznej w realizację celów Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) na rzecz wzmocnienia europejskiego wymiaru społecznego i jego niewykorzystanego potencjału. Podczas tej sesji, moderowanej przez REVES (Europejską Sieć Miast i Regionów), usłyszeliśmy o istotnej roli zaangażowania i partycypacji w kontekście regionalnym w Agendę zrównoważonego rozwoju ONZ.

Z wypowiedzi, które się przewijały można było wydobyć kilka kluczowych przesłań tj. podejście holistyczne do zrównoważonego rozwoju, wspólna kolektywna odpowiedzialność za podejmowane działania, istotna rola zaangażowania i wsparcia ze strony instytucji państwowych, lepsze podstawy raportowania, dane statystyczne oraz wymiana wiedzy między interesariuszami. Z tego można wnioskować, kierując się słowami jednego z prelegentów, że podmioty ES powinny stawiać na „aktywną partycypację, aniżeli bierną obecność”.  

Coopedia

 

W zeszłym roku pisaliśmy o tym wyjątkowym projekcie, który jeszcze lepiej i mocniej zbliży do siebie spółdzielców oraz przybliży wiedzę na temat tego sektora w różnych częściach świata. Projekt ten to Coopedia – spółdzielcza baza danych. Więcej informacji o samej inicjatywie znajdziecie w naszym poprzednim artykule o Coopedia oraz na stronie Cooperatives Europe.  

Z pierwszych miesięcy od uruchomienia bazy wynika, że zainteresowanie jej zasobami rośnie w zawrotnym tempie. Co więcej, na podstawie mnożącej się liczby wpisów, można wnioskować, że użytkownicy nie tylko chętnie z niej korzystają, ale równie chętnie dzielą się swoimi sprawozdaniami, wynikami badań, itp.  Innymi słowy, wstępne założenia pomysłodawców projektu są spełnione – baza się rozrasta!

 Życzymy zatem sobie oraz innym podmiotom ES w Polsce, aby Coopedia stała się dla nas Wszystkich źródłem wiedzy oraz przestrzenią do dzielenia się i propagowania cennych materiałów z naszego kraju. 

A jeśli interesuje Was bardziej spersonalizowany dostęp do tej bazy i jesteście w stanie nią administrować to warto wiedzieć, że dodatkowo, z Coopedia można korzystać na innych serwerach, co daje możliwość korzystania z jej zasobów na stronach spółdzielni i organizacji spółdzielczych, które będą chciały ją  zainstalować. Więcej informacji w tym temacie znajdziecie na stronie Coopedia. A już teraz zapraszamy do przeglądania, zasilania i upubliczniania na swoich stronach. Czym więcej zasobów z różnych części świata tym lepiej!

Baza dostępna jest na stronie coopedia.starter.coop. , którą możecie otworzyć klikając na logotyp Coopedia znajdujący się w rogu strony głównej ZLSP.

17 stycznia 2019 roku w Składnicy Akt w Białymstoku odbyło się pierwsze w tym roku spotkania Klubu Prezesa i Głównego Księgowego z województwa podlaskiego.

Wśród gości byli przedstawiciele różnych środowisk spółdzielczych, między innymi:

  • banków spółdzielczych, w tym Banku Spółdzielczego w Białymstoku i w Zambrowie,
  • spółdzielni pracy – Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy w Białymstoku oraz Spółdzielni Pracy Fryzjersko-Kosmetycznej w Białymstoku,
  • spółdzielni „Samopomoc Chłopska” – Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni „Samopomoc Chłopska’ Oddział Okręgowy w Białymstoku, Białostockiej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Białymstoku, Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Wasilkowie
  • czy spółdzielni „SPOŁEM” – PSS „Społem” w Białymstoku.

 

logocecop

 

logotyp Coopedia

Agencja Rozwoju i Promocji

spoldzielczosc org www

Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości jest jednostką organizacyjną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy powołaną...

Więcej

Ośrodki SCSK

scsk.pl

Zapraszamy na stronę Spółdzielczych Centrów Szkoleniowo-Konferencyjnych

Zobacz