Klub 2

18 marca br. spółdzielcy i przedstawiciele organizacji współpracujących z ZLSP zgromadzili się w siedzibie Związku, aby rozmawiać o sprawach ważnych dla sektora.

Część merytoryczna spotkania poświęcona była zagadnieniom związanym z raportowaniem ESG i wpływem obowiązków nałożonych na duże przedsiębiorstwa w zakresie raportowania dotyczącego wpływu na środowisko (Environment), społecznej odpowiedzialności (Social) oraz ładu korporacyjnego (Corporate Governance).

Prezentację w tym temacie przedstawiła Pani Prezes Barbara Matyaszek-Szarek z firmy Heuresis Certyfikowani Trenerzy i Konsultanci Zarządzania, która specjalizuje się w przygotowaniu przedsiębiorstw do wyzwania, jakim jest ESG.

Pani Prezes podkreślała, że choć obowiązek ten dotyczy dużych przedsiębiorstw, a w dalszej kolejności również małych i średnich, ale tych, które notowane są na giełdzie, to jednak pośrednio będzie on dotyczył wszystkich przedsiębiorstw o ile współpracują z takimi, na które ten obowiązek został nałożony. Obowiązek raportowania dotyczy bowiem całego łańcucha dostaw.

Warto więc znać standardy ESG, gdyż spółdzielnia współpracując z innymi kontrahentami, może być przez nich zapytana o spełnienie standardów.

Wśród standardów środowiskowych znajdują się m.in. takie dotyczące wykorzystania zasobów i gospodarki o obiegu zamkniętym, bioróżnorodności i ekosystemów, energii czy zanieczyszczenia i odpadów.

Standardy społecznej odpowiedzialności dotykają takich obszarów jak warunki pracy, bezpieczeństwo, relacje ze społecznością, rozwój i szkolenia czy wpływ na konsumentów.

Z kolei standardy dotyczące ładu korporacyjnego odnoszą się do relacji z dostawcami, prywatności i bezpieczeństwa danych czy odpowiedzialnego postępowania
w biznesie.

W drugiej części spotkania, która poświęcona została zapoznaniu się z relacją z VII Kongresu Spółdzielczości udział wzięli członkowie Zgromadzenia Ogólnego KRS wybrani z Małopolski oraz Pan Poseł Rafał Komarewicz, który jednocześnie jest kandydatem na Prezydenta Miasta Krakowa w nadchodzących wyborach samorządowych.

Aneta Piękoś, Piotr Huzior, Sławomir Pietrzyk oraz Jakub Rynduch przedstawili garść własnych refleksji dotyczących przebiegu VII Kongresu Spółdzielczości oraz decyzji podjętych przez Zgromadzenie Ogólne Krajowej Rady Spółdzielczej. Podkreślali, że uczestnicy Kongresu wyrazili swoje ogromne niezadowolenie w stosunku do działania władz KRS w poprzedniej kadencji, podkreślali że do Zgromadzenia Ogólnego weszło wiele nowych, młodych osób, które mają szansę odmienić oblicze tego ruchu.

Dyskusji przysłuchiwał się Pan Rafał Komarewicz, który w swoim wystąpieniu podkreślił jak ważny z jego punktu widzenia jest sektor spółdzielczy. Poinformował on również, że powstał Parlamentarny Zespół ds. Spółdzielczości, w którym skupili się posłowie i senatorowie związani ze spółdzielczością. Będzie to doskonałe miejsce, aby poruszać kwestie dotyczące sektora i walczyć o jego uznanie, wspierające rozwiązania prawne i pełnoprawną obecność w życiu publicznym.

 

logocecop

 

logotyp Coopedia

 

KPO

 

cecopObraz nr 1