cecopObraz nr 1
W latach 2022-2023 CECOP przeprowadziło ilościowe zbieranie danych wśród swoich członków, aby lepiej zrozumieć swoją sieć. Zebrane dane podkreślają wielkość sieci, różnorodność działalności gospodarczej, w których działają spółdzielnie zrzeszone u naszych członków, charakterystykę członkostwa pracowników, a także perspektywy gospodarcze i zatrudnienia.

Według danych, CECOP reprezentuje około 43 000 spółdzielni, które wnoszą wkład do gospodarki europejskiej z przeciętnym rocznym obrotem wynoszącym 60 miliardów euro. Działają one głównie w sektorze usług (73%), przemyśle (14%) i budownictwie (12%). Jeśli chodzi o typologię, większość spółdzielni to spółdzielnie pracy (72%), a następnie spółdzielnie socjalne (27%).

Nasze spółdzielnie dążą do osiągnięcia równości i inkluzji w miejscu pracy. Zatrudniając ponad 1,3 miliona pracowników, przyczyniają się do budowania stabilnych, partycypacyjnych, inkluzywnych i wysokiej jakości miejsc pracy, promując demokrację gospodarczą i spójność społeczną w całej Europie. Na przykład dane pokazują, że 72% pracowników to członkowie spółdzielni, co oznacza, że aktywnie uczestniczą oni w podejmowaniu decyzji i planowaniu strategicznym spółdzielni, a 85% umów o pracę to umowy długoterminowe.

Niektóre dane specyficzne dla poszczególnych krajów pokazują wkład spółdzielni w inkluzję zawodową grup wrażliwych. Na przykład 33% pracowników w spółdzielniach zrzeszonych u naszych bułgarskich i czeskich członków to osoby z niepełnosprawnościami, podczas gdy ponad połowa pracowników w spółdzielniach zrzeszonych u naszych włoskich i czeskich członków to kobiety.

Zbieranie danych obejmowało także analizę trendów związanych z przynależnością i występowaniem ze spółdzielni, przy czym to drugie zjawisko częściej wynikało z zamknięcia działalności niż z niezadowolenia z organizacji.

Wreszcie, dane dotyczące postrzegania przez członków sytuacji gospodarczej i zatrudnienia w zrzeszonych spółdzielniach wykazują głównie stabilność w okresie 2022 – 2023. Potwierdza to odporność spółdzielni pomimo negatywnych czynników społeczno-ekonomicznych w latach 2022-2023, takich jak wojna na Ukrainie, rosnące ceny energii, zakłócenia międzynarodowych łańcuchów dostaw i inflacja.

Pełny raport w języku polskim oraz oryginalny w j. angielskim można znaleźć tutaj:

Raport-PL

Raport-EN

 

logocecop

 

logotyp Coopedia

 

KPO

 

cecopObraz nr 1